Úvod ZO ZAHRANIČIA Právnici Ratka Mladiča žiadajú o zrušenie doživotného trestu

Právnici Ratka Mladiča žiadajú o zrušenie doživotného trestu

Ratko Mladič počas súdneho procesu. (Foto: archív)

Právnici Ratka Mladiča požiadali tribunál OSN, aby zrušil doživotný trest, ktorý bol tomuto bývalému veliteľovi bosnianskosrbských síl udelený za údajnú genocídu v Srebrenici a ďalšie vojnové zločiny. V holandskom Haagu sa koná odvolací súd.

Mladičov tím právnikov na úvod pojednávania tvrdil, že usvedčenie ich mandanta z roku 2017 sprevádzali právne a faktické pochybenia. Obhajca Dragan Ivetič varoval, že Mladič možno nie je momentálne psychicky spôsobilý na to, aby sa osobne zúčastnil na pojednávaní. Jeho právny tím už predtým naznačoval, že Mladič možno trpí demenciou, ktorá je v ranom štádiu.

Odsúdenie osoby, ktorá nie je spôsobilá zúčastniť sa na pojednávaniach, podľa Ivetiča znamená popretie práva na spravodlivý súdny proces. Pojednávanie pokračovalo aj napriek Ivetičovým námietkam. Mladič bol v súdnej sieni prítomný a na začiatku procesu mal na tvári rúško, ktoré si neskôr zložil.

Odvolacie konanie prebieha pred Medzinárodným zvyškovým mechanizmom pre trestné tribunály. Ide o súd OSN, ktorý rieši prípady z medzičasom zaniknutých medzinárodných tribunálov pre bývalú Juhosláviu a Rwandu.

Ratka Mladiča odsúdili na doživotie za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocídu spáchanú v 90. rokoch počas občianskej vojny v Bosne. Mladič, ktorý sa nachádza v haagskom väzení od roku 2011, bol jedným z hlavných lídrov súdených Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu.

V súvislosti s vojnami na Balkáne súdili aj bývalého prezidenta Republiky srbskej Radovana Karadžiča a srbského exprezidenta Slobodana Miloševiča. Miloševič zomrel na infarkt vo svojej väzenskej cele v Haagu v marci 2006 ešte pred zavŕšením súdneho procesu, Karadžičovi v roku 2016 vymeral súd doživotie.