Úvod Z DOMOVA Právoplatne odsúdeného Daniela Lipšica zvolili za špeciálneho prokurátora

Právoplatne odsúdeného Daniela Lipšica zvolili za špeciálneho prokurátora

Daniel Lipšic. (Foto: archív)

Poslanci Národnej rady (NR) SR zvolili vo verejnej voľbe za špeciálneho prokurátora advokáta a exministra Daniela Lipšica. Zo 117 prítomných poslancov ho podporilo 79, proti bolo 12 a hlasovania sa zdržalo 26 poslancov.

Stať sa šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry umožnila Lipšicovi zmena zákona, vďaka ktorej mohol do tejto funkcie kandidovať aj neprokurátor. Okrem Lipšica sa o post uchádzali prokurátori ÚŠP Peter Kysel, Ján Šanta a Vasiľ Špirko.

Lipšicovo funkčné obdobie bude trvať sedem rokov a začína plynúť dňom zloženia sľubu, ktorý skladá do rúk predsedu NR SR. Tá istá osoba nemôže byť opakovane zvolená za špeciálneho prokurátora.

Lipšic bol dlhoročným členom KDH a od roku 2000 jeho podpredsedom. Od 2002 do 2006 vykonával funkciu ministra spravodlivosti SR a podpredsedu druhej vlády Mikuláša Dzurindu. V rokoch  2010 až 2012 zastával post ministra vnútra vo vláde premiérky Ivety Radičovej.

V roku 2012 vystúpil z KDH a spoluzakladal politickú stranu s názvom Nová väčšina (NOVA). Pred voľbami v roku 2016 sa NOVA a OĽaNO Igora Matoviča dohodli na spolupráci a do volieb išli spoločne, vďaka čomu sa Lipšic stal poslancom NR SR.

Lipšic 19. septembra 2016 zrazil na priechode pre chodcov na Vajnorskej ulici v Bratislave 72-ročného chodca, ktorý zraneniam podľahol. Vyšetrovanie navyše preukázalo, že prekročil povolenú rýchlosť. V súvislosti s nehodou sa vzdal poslaneckého mandátu a v januári 2017 odstúpil aj z funkcie predsedu hnutia NOVA.

Okresný súd Bratislava III ho v polovici septembra 2017 za prečin usmrtenia na podmienečný trest tri roky a zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní päť rokov. To znamená, že nový špeciálny prokurátor bude ešte dva roky v skúšobnej lehote.