Pravý sektor nie je len hrozbou pre Ukrajinu, ohrozuje aj susedné krajiny – Poľsko, Maďarsko a Slovensko. Myslí si to jeden z vedúcich činiteľov Poľskej geopolitickej spoločnosti, bývalý poslanec Európskeho parlamentu (2005-2009) Andrzej Zapalowski.

Semená terorizmu
Explózie, ktoré v lete otriasli Ľvovom, svedčia celkom jasne o tom, že úrady v Kyjeve nie sú schopné kontrolovať situáciu vo svojej krajine. Na Ukrajine ďalej klesá životná úroveň, sme tam svedkami ďalších krízových javov a v budúcnosti môže vlna všeobecnej nespokojnosti a sklamania vyústiť do bojov so súčasnou vládou. A to by celkom isto viedlo k občianskej vojne.

Toto všetko sa odohráva bezprostredne pri hraniciach krajín Európskej únie: Poľska, Maďarska a Slovenska. Pravý sektor zasieva na Ukrajine semená terorizmu, banditizmu, nelegálneho šírenia zbraní a anarchiu, čo je cesta k destabilizácii v krajinách hraničiacich s Ukrajinou,” vyhlásil nedávno v interview pre portál Sputnik Zapalowski.

PODĽA ANDRZEJA ZAPALOWSKÉHO SA BUDÚ RADIKÁLNE SKUPINY SKÔR ČI NESKÔR SNAŽIŤ DOSTAŤ MIMO HRANÍC UKRAJINY.

“Môžeme očakávať, že ľudia podozrievaní z terorizmu na Ukrajine sa budú snažiť dostať do krajín Európskej únie, okrem iného do Poľska a budú tam nastoľovať vlastný poriadok. Dnes už nejde o jednotlivcov, ale o celé skupiny tvorené niekoľkými desiatkami ľudí,” upozornil Zapalowski.

Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP

Ako dodal, nedávne pouličné strety v Mukačeve v Zakarpatskej oblasti na Ukrajine tiež svedčia o pokuse Pravého sektora získať moc v regióne.

Chrániť hranice
“Udalosti v Mukačeve ukázali, že ľudia z Pravého sektora prišli do Zakarpatska ukázať svoju silu. Na juhovýchode Ukrajiny toľko odvahy nemali, pretože by to pre nich bolo príliš nebezpečné, zatiaľ čo Mukačevo sa im zrejme zdalo byť ľahkou korisťou.

V Zakarpatsku žijú menšiny Maďarov a Rumunov, žijú tam aj pravoslávni Rusíni, tí, ktorým je ideológia krajne pravicových nacionalistov úplne cudzia. Preto podľa Pravého sektora treba donútiť toto územie prijať západoukrajinskú nacionalistickú ideológiu,” tvrdí Zapalowski.

V POĽSKÝCH MÉDIÁCH SA OBJAVUJE MÁLO INFORMÁCIÍ O OZBROJENÝCH AKCIÁCH PRAVÉHO SEKTORA.

Tento fakt Zapalowski okomentoval slovami: “Varšava podporuje oficiálnu politiku Kyjeva a s tým súvisí aj zamlčiavanie zločinov extrémistov spojených s tamojšou vládou.

A bohužiaľ nemáme informácie o tom, či sa nejako opevňujú naše hranice s Ukrajinou. Maďari a Slováci si svoje hranice chránia, možno, že u nás sa deje to isté, len o tom nie je verejnosť informovaná. Ideológia Pravého sektora je nesporne nebezpečná, najmä pre pohraničné oblasti,” uzatvoril rozhovor Zapalowski.

Andrzej Zapalowski, bývalý poľský europoslanec upozorňuje na nebezpečenstvo Pravého sektora aj mimo hraníc Ukrajiny. (Foto: archív)
Andrzej Zapalowski, bývalý poľský europoslanec upozorňuje na nebezpečenstvo Pravého sektora aj mimo hraníc Ukrajiny. (Foto: archív)