Úvod ZO ZAHRANIČIA Pražania protestovali proti pandemickým opatreniam a covid pasom

Pražania protestovali proti pandemickým opatreniam a covid pasom

Foto: archív

Stovky ľudí protestovali na pražskom Malostranskom námestí proti pandemickým opatreniam a tzv. covid pasom. Novela zákona týkajúca sa týchto certifikátov, ktorou sa zaoberala Poslanecká snemovňa, je podľa protestujúcich protiústavná a obmedzuje práva a slobody občanov. Dve demonštrácie zorganizovali hnutia Chcípl PES a Volný blok.

„Ak niekto tvrdí, že takzvané covidové pasy niekoho nútia k očkovaniu, uvádza verejnosť do omylu a nehovorí pravdu,“ povedal minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Dodal, že obsahujú všetky tri možnosti, teda očkovanie, test i prekonanie ochorenia. Pripomenul, že toto opatrenie okrem cestovania neslúži na nič iné.

Bez zákonného splnomocnenia vydávať certifikáty by podľa Vojtěcha hrozilo, že súdy túto prax označia za protiprávnu. „ČR patrí medzi prvých päť krajín, ktoré sú schopné svojim občanom vystaviť covid pas. Ale potrebujeme to dať aj do zákona. Budem sa snažiť opozíciu presvedčiť, aby dala covid pasom zelenú a uľahčila ľuďom cestovanie,“ napísal na sociálnej sieti.

Zatiaľ čo v Prahe proti zavedeniu covid pasov protestuje verejnosť, Európsky parlament (EP) ich zavedenie odsúhlasil. Od 1. júla by tak podľa EP mali “uľahčiť cestovanie v rámci EÚ a prispieť k hospodárskemu oživeniu po koronakríze”.