Úvod Politika Pre Čiernohorcov je NATO zločinecká organizácia

Pre Čiernohorcov je NATO zločinecká organizácia

Foto: archív

Bývalý čiernohorský prezident Momir Bulatovič tvrdí, že obyvatelia nezabudli na utrpenie, ktoré im spôsobilo NATO rozpútaním vojenskej agresie proti Juhoslovanskej zväzovej republike.

Bombové útoky z roku 1999 majú stále v pamäti, preto je podľa neho úroveň podpory pre vstup do tejto vojenskej aliancie veľmi nadhodnotená: „V takzvanej verejnej diskusii počuť len hlas dobre platených úradníkov a množstvo nepresných informácií o Čiernej Hore aj samotnom NATO.“

Pre mnohých Čiernohorcov je NATO zločinecká organizácia, ktorá v rozpore s medzinárodným právom zabíja ľudí po celej planéte a ničí množstvo krajín, čo je proti zdravému rozumu, právu aj morálke.

Bulatovič, ktorý bol v rokoch 1990 – 1998 prezidentom Čiernej Hory a v období 1998 – 2000 predsedom vlády Juhoslovanskej zväzovej republiky, pripomína, že v roku 1999 hrdinsky čelilo vojenskej sile aliancie vyše 30-tisíc vojakov čiernohorskej armády.

Ľudia nezabúdajú na obete agresie vrátane množstva detí. NATO pre nich nie je priateľ, ale útočná aliancia, ktorá má na rukách krv nevinných obetí. Aj nezávislý poslanec parlamentu Mladen Bojanič varuje pred rizikami členstva v aliancii. Je presvedčený, že „podmienkou vstupu by mala byť podpora obyvateľstva, nie vlády alebo parlamentu“.

Je nepochopiteľné a neprijateľné, aby bolo členstvo v NATO založené na výsledkoch sporných prieskumov verejnej mienky, a nie na demokratickom rozhodnutí všetkých občanov.

Na záver októbrovej návštevy Čiernej Hory generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg „pochválil“ predstaviteľov krajiny, že robia správne kroky v oblasti reforiem, nevyhnutných na vstup do aliancie. Jeho návštevu pritom sprevádzali masové demonštrácie obyvateľstva proti vstupu Čiernej Hory do tohto paktu.

Foto: archív
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. (Foto: archív)