Úvod ZO ZAHRANIČIA Pre migrantov z EÚ bude nový režim britskej vlády šokom, píše BBC

Pre migrantov z EÚ bude nový režim britskej vlády šokom, píše BBC

Foto: archív

Britská vláda predstavila nové imigračné pravidlá. Po dokončení brexitu chcú do krajiny prilákať vysoko kvalifikovaných ľudí z celého sveta a zabezpečiť odklon od „závislosti na lacnej pracovnej sile z Európy“.

Plánovaný bodový systém by diskvalifikoval osoby, ktoré sa nedohovoria v angličtine či nedisponujú pracovnou ponukou v požadovanom čase. Vzťahovať by sa mal bez rozdielu na všetkých cudzincov, ktorí by chceli vo Veľkej Británii žiť a pracovať.

Na občanov Európskej únie sa aktuálne stále vzťahujú výhody plynúce z únijného režimu voľného pohybu osôb, ten však chce vláda premiéra Borisa Johnsona skončiť začiatkom budúceho roka. Do platnosti by potom vstúpili nové pravidlá, ktorých cieľom je okrem iného znížiť počty prisťahovalcov, ktoré krajiny prijíma.

Obavy ohľadom dopadov vysokej miery imigrácie boli jedným z kľúčových tém kampane pred referendom z júna 2016, ktoré odštartovalo britský odchod z EÚ. Podľa britského ministerstva vnútra bol doteraz imigračný systém „pokrivený“ pravidlami EÚ a neprinášal úžitok celému Spojenému kráľovstvu.

„Náš prístup toto všetko zmení. (…) Musíme odkloniť našu ekonomiku od závislosti na lacnej pracovnej sile z Európy a namiesto toho sústrediť pozornosť na investície do technológií a automatizácie. Zamestnávatelia sa budú musieť prispôsobiť,“ píše sa v úvode vládneho plánu.

V novom britskom systéme inšpirovanom austrálskym prístupom budú musieť záujemcovia o pracovné vízum nazbierať 70 bodov, pričom 50 by získali po splnení troch nevyhnutných podmienok. Tými sú istá úroveň znalosti angličtiny a ponuka práce od „schváleného sponzora“, pričom táto ponuka musí zodpovedať schopnostiam daného jedinca.

Ďalších najmenej desať bodov by znamenal titul Ph.D. v odbore súvisiacom s pracovnou ponukou, či prisľúbený ročný plat presahujúci 23 040 libier. Priemerná mzda v Británii vlani predstavovala tridsaťsedem tisíc libier, zatiaľ čo medián bol tesne nad tridsiatimi tisícmi librami.

„Znížime celkovú mieru prisťahovalectva a pridelíme najvyššiu prioritu ľuďom s najviac zručnosťami a najlepším nadaním: vedcom, inžinierom, akademikom a ďalším vysoko kvalifikovaným pracovníkom,“ uvádza ministerstvo vnútra.

Spravodajca BBC v analýze označuje návrh za snahu vybalansovať protichodné ciele ohľadom prísunu odborníkov na jednej strane a znevýhodnených osôb na strane druhej. „Záujemcovia o presťahovanie do Spojeného kráľovstva z krajín mimo EÚ sa stretnú s uvoľnením pravidiel.

Napríklad čo sa týka zrušenia stropu pre kvalifikovaných pracovníkov a zníženie minimálnej (požadovanej) mzdy. No pre únijných migrantov bude nový režim určitým šokom, „napísal.

Podľa agentúry Reuters podnikateľské združenia po oznámení plánov varovali, že Británia by nemusela mať dostatok domácich pracovníkov na pokrytie poľnohospodárskych činností či potrieb v reštauračnom sektore a v starostlivosti o pacientov.

„Firmy vedia, že najímanie prisťahovalcov a investovanie do zručností ich zamestnancov a nových technológií nepredstavujú voľbu ‘buď, alebo’. Obe veci sú potrebné pre ekonomický pokrok,“ vyhlásila šéfka Konfederácia britského priemyslu Carolyn Fairbairnová.

Líder Britskej obchodnej komory Adam Marshall zase uviedol, že spoločnosti budú aj v nasledujúcich rokoch „potrebovať prístup k zahraničným pracovníkom na všetkých úrovniach odbornosti“.

„Absencia postupu v prípade dočasných, málo kvalifikovaných migrantov za iba desať mesiacov bude pohromou pre sektor hotelov, reštaurácií, barov, kaviarní a pohostintiev,” dodala riaditeľka organizácie UKHospitality, ktorá zastupuje stovky spoločností prevádzkujúcich spomenuté služby.