Úvod Auto - moto Pre samit EÚ Bratislava zažije obmedzenia, aké tu ešte neboli

Pre samit EÚ Bratislava zažije obmedzenia, aké tu ešte neboli

Foto: archív

Bezpečnostné opatrenia počas samitu premiérov vlád a prezidentov členských krajín EÚ v Bratislave, ktorý sa uskutoční v piatok 16. septembra, budú na najvyššej možnej úrovni. Obyvateľov a návštevníkov Bratislavy sa však stretnutie dotkne najmä v súvislosti s dopravnými obmedzeniami, pre ktoré vzniknú časové sklzy.

Keďže ide o obmedzenia nevyhnutné na presun delegácií, ministerstvo vnútra odporúča vodičom, aby v tento deň minimalizovali svoj pohyb autami po Bratislave, prípadne sa vyhli uvedeným úsekom. Obmedzenia sa začnú v piatok v ranných hodinách počas presunu delegácií z bratislavského Letiska M. R. Štefánika na Bratislavský hrad.

Počas prejazdu delegácií bude uzavretá diaľnica D1 – diaľničný obchvat Bratislavy v smere od Zlatých pieskov po Most SNP, taktiež výjazdy na diaľnicu z Galvaniho, Gagarinovej a Bajkalskej ulice, ďalej Einsteinovej uzavretím Mosta SNP v smere z Petržalky, Staromestskej ulice v smere do mesta, Hodžovho námestia a Ulice Palisády v oboch smeroch až po Bratislavský hrad.

V tomto čase nebude možný ani príchod a odchod z bratislavského letiska, keďže bude uzavretá aj Ivánska cesta v oboch smeroch od obchodného centra Avion. Diaľnica bude uzavretá od 8.00 do 10.00 h. Premávka z diaľnice D1 bude od Zlatých pieskov pre osobnú dopravu presmerovaná cez mesto, na Seneckú cestu, Rožňavskú ulicu, Trnavskú cestu a Vajnorskú ulicu. Nákladná doprava bude odstavená na diaľnici v pravom jazdnom pruhu, respektíve púšťaná cez mesto podľa aktuálnej dopravnej situácie. Vodiči smerujúci do Bratislavy môžu využiť cestu cez Senec.

Foto: archív
Foto: archív

Pri presune delegácií v čase od 13.00 do 14.00 h bude úplné uzavretá Ulica Palisády od Bratislavského hradu, Hodžovo námestie, Staromestská ulica od zjazdu z Mosta SNP na Rázusovo nábrežie, cez Vajanského nábrežie až po Šafárikovho námestie. Odklon dopravy bude v križovatke Dostojevského rad – Landererova a z opačnej strany podľa aktuálnej situácie v smere z Karlovej Vsi do mesta už na Nábreží Generála L. Svobodu do Mlynskej doliny pod mostom Lafranconi. Potom bude približne na 15 minút úplne uzavretá doprava cez všetky bratislavské mosty, aj pre peších.

Od 15.30 do 16.30 bude obojsmerne uzavretá cesta v úseku od vodného diela (Danubiana) cez Čunovo, ďalej Panónska cesta v smere od Umelého kopca na Most SNP, obojsmerne Staromestská ulica, Hodžovo námestie a Ulica Palisády po Bratislavský hrad.

Po 18.00 h bude priebežne obmedzená premávka na Ulici Palisády, Hodžovom námestí, Einsteinovej ulici a priebežne uzatváraný diaľničný obchvat diaľnice D1 v smere od Mosta SNP po bratislavské letisko, a uzavreté výjazdy na diaľnicu z Einsteinovej, Dolnozemskej, Bajkalskej a Gagarinovej ulice.

Pracovné stretnutia lídrov EÚ sa budú diať na Bratislavskom hrade a tlačové konferencie v priestoroch výstaviska Incheba. V tomto okolí bude rozšírená bezpečnostná zóna. Pôjde o najväčšie bezpečnostné opatrenia od stretnutia Bush – Putin.