Úvod Politika Prečo Rusko začalo likvidáciu Islamského štátu

Prečo Rusko začalo likvidáciu Islamského štátu

Foto: archív
Foto: archív

Trvanie vojenskej operácie ruskej armády v Sýrii, ktorá sa začala 30. septembra s cieľom podporiť legitímnu vládu tejto arabskej republiky v boji proti teroristom Islamského štátu, možno len ťažko odhadnúť.

So súhlasom parlamentu
Súhlas na nálety dal ruský parlament, pričom o vojenskú pomoc oficiálne požiadal sýrsky prezident Bašar Asad, ktorý už niekoľko rokov čelí militantom z Islamského štátu. Odporcovia vojenského zásahu prirovnávajú nálety ruských vzdušných síl k afganskej vojne z rokov 1979 – 1989.

Očakávajú totiž klasický scenár s nasadením vojenského kontingentu, nevyhnutnými stratami na životoch a obrovskými nákladmi. Tieto riziká si však Rusi veľmi dobre uvedomujú.

MOSKVA SI STANOVILA PEVNÉ HRANICE: NASADENIE POZEMNÝCH VOJSK JE V SÝRII VYLÚČENÉ A ŤAŽISKO BUDE SPOČÍVAŤ VO VZDUŠNÝCH SILÁCH.

Nálety ruských vzdušných síl majú primárne slúžiť na podporu operácií sýrskej armády. Tá však pociťuje veľký deficit vojakov.

Foto: archív
Súhlas na nálety proti Islamskému štátu dal ruský parlament, pričom o vojenskú pomoc oficiálne požiadal sýrsky prezident Bašar Asad. (Foto: archív)

Značná časť sýrskych vojsk je totiž prevelená na boj s teroristickými zoskupeniami ozbrojenej opozície, ktoré nie sú súčasťou Islamského štátu. Armáda sa ich pritom snaží zneškodniť už pomerne dlhý čas.

Ďalší hráč na scéne
Zapojenie sa ruských vojsk do konfliktu možno prirovnať k objaveniu sa ďalšieho hráča na scéne, čo by mohlo ručičku váh nakloniť smerom k Damasku. Ak získa vláda prevahu, niektoré teroristické zoskupenia by sa mohli vzdať aj bez boja.

PRIORITOU JE VYČISTENIE SEVERNÝCH ČASTÍ SÝRIE OD OZBROJENÝCH POVSTALCOV, ČÍM SA VYTVORIA PRIAZNIVEJŠIE PODMIENKY NA BOJ PROTI ISLAMSKÉMU ŠTÁTU.

A ako sa môžu ďalej vyvinúť udalosti? Ak bude ruská operácia úspešná, Sýria sa zachová v pôvodnej podobe. Islamský štát padne alebo bude v značnej miere oslabený. Ak však operácia neprinesie očakávané výsledky, Sýriu s najväčšou pravdepodobnosťou čaká rozdelenie.

Moskva touto operáciou sleduje aj vlastné ciele. Množstvo teroristov pochádza práve z krajín bývalého Sovietskeho zväzu a regiónov RF s moslimským obyvateľstvom.

Tí sotva zostanú na území Sýrie a Iraku, ak Islamský štát získa prevahu. Rusko sa preto predísť tejto situácii a zabrániť, aby sa vycvičení bojovníci vrátili na jeho územie a ohrozovali tamojšie obyvateľstvo.

V každom prípade si Rusko uvedomuje bezpečnostné riziká, aké prináša svetu Islamský štát. A uvedomuje si aj to, že bez spolupráce s Damaskom, Bagdadom a Teheránom sa súčasná situácia v Sýrii nedá zvládnuť.

Foto: archív
Nielen Rusko si uvedomuje bezpečnostné riziká, aké prináša svetu Islamský štát. (Foto: archív)