Úvod Zaujímavé Prečo vraj prináša čierna mačka smolu

Prečo vraj prináša čierna mačka smolu

Foto: archív

Ľudia sú akosi prirodzene poverčiví. Povery a ľudové mýty nás sprevádzajú v mnohých situáciách. Aj keď väčšinu z nich poznáme od detstva, zvyčajne nepoznáme ich históriu. K najznámejším nepochybne patrí povera o čiernej mačke, prinášajúcej smolu. Prečo však práve títo domáci miláčikovia získali zlú povesť?

Mačky boli už v starom Egypte obdivované a uctievané ako božstvo. V neskoršej histórii sa však situácia zmenila. V časoch upaľovania čarodejníc sa napríklad čierna mačka považovala za vernú spoločníčku bosoriek. Ľudia mali z týchto zvierat strach, pretože verili, že sa v nich skrýva samotný diabol. Čierna farba vtedy symbolizovala istú smrť. Ak niekomu prešla čierna mačka cez cestu, dotyčný veril, že sa stretol s diablom a prinesie mu to nešťastie.

Foto: archív
Foto: archív

Iná povera zase tvrdí, že ak s vami doma žije čierna mačka, nenavštívi vás láska. Toto však vo svoj prospech často využívali námorníci, ktorí pred cestou na more dávali čierne mačky manželkám, aby im zostali verné.

Zaujímavé je, že týmto poverám v niektorých častiach sveta veria dodnes. V Latinskej Amerike sa čiernych mačiek tak boja, že ak niekomu toto zviera prebehne cez cestu, „postihnutý“ sa vráti domov a potom z neho vykročí nanovo, aj keby sa mal vracať niekoľko kilometrov.

Naopak, ak v Európe, konkrétne vo Veľkej Británii uvidíte Brita uprene hľadieť na čiernu mačku, nečudujte sa. Sleduje totiž, či sa bude k nemu približovať, alebo sa od neho vzdiali. Ak zviera vykročí k nemu, čaká ho úspešný deň, v opačnom prípade bude mať smolu. Aj keď si mnohé povery protirečia, veria im ďalšie a ďalšie generácie. Veď povedzte sami: napriek tomu, že ide o zjavnú hlúposť, zostanete úplne pokojní, ak vám cez cestu prebehne čierna mačka?