Úvod Z DOMOVA Pred 30 rokmi sa po prvých slobodných voľbách stal premiérom Vladimír Mečiar

Pred 30 rokmi sa po prvých slobodných voľbách stal premiérom Vladimír Mečiar

Vladimír Mečiar. (Foto: archív)

Na základe výsledkov slobodných parlamentných volieb z 8. a 9. júna 1990 vznikla vláda Slovenskej republiky, ktorú tvorila koalícia Verejnosti proti násiliu (VPN), Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a Demokratickej strany (DS).

Dvadsiateho siedmeho júna uplynulo 30 rokov odvtedy, čo predstavitelia vlády zložili sľub na Bratislavskom hrade do rúk predsedu Slovenskej národnej rady (SNR) Františka Mikloška.

Do SNR vo voľbách kandidovalo 16 politických subjektov a do slovenského parlamentu sa dostalo sedem strán. VPN získala 29,34 percenta voličov a v SNR obsadila 48 kresiel. KDH so ziskom 19,20 percenta dosiahlo 31 poslancov. Slovenská národná strana (SNS) získala 13,94 percenta a obsadila 22 kresiel.

Rovnaký počet poslancov dosiahla Komunistická strana Slovenska (KSS) so ziskom 13,34 percenta. Koalícia Spolužitie – Maďarské kresťanskodemokratické hnutie (MKDH) s 8,66 percenta obsadila 14 kresiel. DS získala 4,39 percenta a sedem poslancov. Strana zelených (SZ) dosiahla 3,48 percenta hlasov voličov, čo predstavovalo šesť kresiel v SNR.

Ustanovujúca schôdza SNR sa konala 26. júna 1990 a už na druhý deň, 27. júna 1990, Predsedníctvo SNR vymenovalo slovenskú vládu zloženú z VPN, KDH a DS, ktoré spolu disponovali 86 poslancami.

Premiérom sa stal Vladimír Mečiar, ktorý sa však zakrátko dostal do sporov s čelnými predstaviteľmi VPN či KDH. Jedným z dôvodov bolo aj napätie, vznikajúce z rastu premiérovej popularity a klesajúcej popularity hnutia VPN. Odlišné boli aj Mečiarove názory na riešenie štátoprávneho usporiadania ČSFR a budovanie štátnej suverenity Slovenska.

Konflikt s vedením VPN sa vyostril v roku 1991. Začiatkom marca toho roku v relácii Slovenskej televízie Hovorí predseda vlády namiesto Mečiara vystúpil Milan Kňažko s vyhlásením, že sa vedenie VPN snaží obmedzovať premiéra v práci a cenzuruje ho.

Zakrátko, 5. marca 1991, už vznikla platforma VPN „Za demokratické Slovensko“ (VPN-ZDS). Spory vyústili 22. apríla 1991, keď Mečiara Predsedníctvo SNR odvolalo z funkcie premiéra, čím skončila svoje pôsobenie aj prvá vláda Vladimíra Mečiara.

Na poste premiéra Mečiara 23. apríla 1991 vystriedal Ján Čarnogurský (KDH) a v jeho vláde, ktorá trvala do 24. júna 1992, pôsobili aj viacerí ministri predchádzajúcej vlády. Platforma ZDS sa pretransformovala na politickú stranu Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS), ktorého sa Mečiar 22. júna 1991 stal predsedom.