Úvod ZO ZAHRANIČIA Predaj áut v Rusku sa prudko zvyšuje. V júni zaznamenal rast 150...

Predaj áut v Rusku sa prudko zvyšuje. V júni zaznamenal rast 150 percent

Výrobná linka automobilky Lada. (Foto: archív)

Predaj áut v Rusku vzrástol v júni o viac než 150 percent a pokračuje tak v prudkom raste, ktorý zaznamenal aj v máji. Automobilový trh v Rusku sa tak postupne zotavuje z prepadu zaznamenaného v minulom roku v dôsledku západných sankcií. Informáciu zverejnila analytická spoločnosť Autostat.

Podľa jej údajov sa v Rusku v júni predalo 82.407 áut. V porovnaní s júnom minulého roka to znamená rast o 151,8 percenta. V máji sa v krajine predalo 72.171 áut, čo medziročne predstavovalo rast o takmer 163 percent.

V minulom roku klesol predaj áut v Rusku o 59 percent, keďže ruský automobilový priemysel bol do začiatku konfliktu na Ukrajine silne závislý od zahraničných investícií a dovozu komponentov. Po uvalení sankcií sa prepadla výroba aj objem predaja.

Z jednotlivých značiek sa v júni najviac predávala ruská značka Lada. Jej podiel na domácom trhu vzrástol za prvých šesť mesiacov tohto roka na 33,5 percenta z 20,8-percentného podielu v minulom roku. Výrobca Avtovaz uviedol, že predaj áut Lada vzrástol v júni medziročne takmer štvornásobne.

V dôsledku západných sankcií a odchodu západných automobiliek sa v Rusku stále viac presadzujú čínske značky. Až šesť z prvej desiatky značiek z pohľadu podielu na ruskom trhu sú čínske značky, ako Geely, Haval alebo Chery.