Úvod Zaujímavé Predaj CD vo svete stále klesá, ľudia však kupujú čoraz viac vinylov

Predaj CD vo svete stále klesá, ľudia však kupujú čoraz viac vinylov

Foto: archív

Veľké americké obchody v roku 2018 pomaly začali upúšťať od predaja CD. Prinajmenšom v zámorí to vyzerá na pomalý, ale istý odchod slávnej lesklej „placky“ z výslnia popularity. V roku 2018 v Amerike klesol predaj všetkých albumov o 18 percent oproti predchádzajúcemu roku, uviedla spoločnosť BuzzAngle. Naopak streamovacie služby(audio i video) zaznamenali nárast o 35,4 percenta. Audio streamovanie vzrástlo oproti predchádzajúcemu roku dokonca o 42 percent.

Ani platené sťahovanie pesničiek už podľa BuzzAngle nie je také obľúbené. V roku 2018 nijaká pieseň v Amerike neprekonala hranicu milióna stiahnutí, čo bolo predtým celkom bežné. Štrnástim hitom sa to podarilo v roku 2017, tridsiatim šiestim v roku 2016 a šesťdesiatim v roku 2015. V roku 2017 dokonca dva hity dosiahli hranicu dvoch miliónov stiahnutí.

Celkovo poslucháči volili podľa štatistiky z roku 2018 zo 77 percent počúvanie cez streamovacie služby ako Spotify a Apple Music, 17,3 si kúpilo album a 5,7 single. V roku 2017 bol pomer 66 percent/ 24,6 percenta/ 9,3 percenta. Hoci predaj CD zasa poklesol medziročne o 18,5 percenta, úplný koniec fyzických nosičov to neznamená.

Dlhodobo stúpa záujem o klasické gramofónové platne, ktoré sa pred tromi desaťročiami zdali byť mŕtve. Predaje rastú najmä v Severnej Amerike (takmer 10 miliónov kusov) a Európe. Predáva sa najmä špičková rocková a džezová klasika, o aktuálny pop je minimálny záujem. Predaj vinylov medziročne stúpol o 11,9 percenta a prekvapivo rastie aj predaj už takmer zabudnutých magnetofónových kaziet. Nejde síce o milióny kusov, ale alternatívci si ich opäť obľúbili.

Foto: archív