Úvod ZO ZAHRANIČIA Predaj drog v krajinách EÚ rastie, európske gangy sú aktívnejšie

Predaj drog v krajinách EÚ rastie, európske gangy sú aktívnejšie

Foto: archív

Odhadovaný ročný obrat obchodu s drogami v krajinách Európskej únie vzrástol na zhruba 30 miliárd eur. Drogy sú pre nové spôsoby distribúcie v únii ľahšie dostupné a medzi zločineckými organizáciami sa začínajú väčšmi presadzovať gangy z Európy. Vyplýva to z pravidelnej správy, ktorú zverejnili európske úrady.

„Europol zaznamenáva pri svojich operáciách a prostredníctvom informácií tajných služieb členských štátov zrejmý nárast obchodovania s drogami,“ vyhlásila šéfka európskej policajnej agentúry Catherine De Bolleová.

Najnovšie údaje, ktoré Europol prezentoval spoločne s Európskym strediskom pre monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA), nemožno podľa úradov presne porovnať s doteraz poslednej správou vydanú pred tromi rokmi, pretože obe agentúry zmenili spôsob zberu dát.

Najväčší podiel na trhu majú ľahké konopné drogy, ktorých sa ročne predá za 11,6 miliardy eur. Nasleduje kokaín s odhadovaným predajom za 9,1 miliárd a heroín sa 7,4 miliardami eur.

Nárast aktivity európskych zločineckých skupín sa podľa Europolu prejavuje najmä u kokaínu. Popri tradičných kolumbijských a talianskych gangoch začínajú v posledných rokoch zohrávať významnejšiu úlohu aj skupiny z Británie, Francúzska, Holandska, Španielska či balkánskych krajín. Rast predaja sa týka aj syntetických drog ako sú amfetamíny či MDMA, ktoré sú stále viac vyrábané v európskych krajinách.

„Správa je jasným signálom pre politikov, aby sa začali zaoberať rýchlo rastúcim drogovým trhom, ktorý je stále globálne prepojený a využíva digitálne technológie,“ konštatoval riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel.

Európske štáty by podľa odporúčania správy mali napríklad zlepšiť zdieľanie informácií medzi tajnými službami či zefektívniť spoluprácu bezpečnostných zložiek. Zamerať by sa mali na slabé miesta vonkajšie hranice EÚ, kadiaľ prúdi dovnútra nelegálne návykové látky.

Európa sa podľa správy stáva dôležitejšou oblasťou nielen pre predaj drog, ale aj na ich výrobu. To má vplyv na zvýšenú kriminalitu a rovnako umožňuje lepšie financovať terorizmus. Predaj drog zostáva podľa úradov hlavným zdrojom príjmov teroristických a povstaleckých skupín.

Foto: archív

Je tiež najvýznamnejšou súčasťou financovania zločineckých organizácií pôsobiacich v EÚ. Z približne 5000 skupín operujúcich na území EÚ má podľa správy viac ako tretina príjmy z predaja drog. Popri klasických cestách drog do Európy po mori pri kokaíne a po zemi predovšetkým cez Balkán pri heroíne sa stále viac začína presadzovať ich distribúcia za pomoci pošty a kuriérskych služieb.

„Drogový trh začal viac využívať digitálne technológie. Drogy nakúpené on-line môžu byť rýchlo prevezené cez hranice a doručené zákazníkom. To predstavuje nové výzvy pre bezpečnostné zložky, ktoré musia byť rovnako inovatívne,“ komentoval správu eurokomisár pre vnútorné záležitosti Dimitris Avramopulos.

Úrady dospeli k záveru, že európski konzumenti majú v posledných rokoch prístup k širšej ponuke veľmi účinných drog, ktorých cena oproti minulému desaťročia klesá či zostáva rovnaká. To je dané aj zvýšenou konkurenciou medzi jednotlivými zločineckými skupinami, ktorá vedie k rastúcemu násiliu spojenému s drogovými obchodmi.