Úvod ZO ZAHRANIČIA Predavač v čínskom supermarkete zabil zákazníka bez rúška

Predavač v čínskom supermarkete zabil zákazníka bez rúška

Foto: archív

Od januára zatkli v Číne takmer 5800 ľudí v súvislosti s prečinmi či zločinmi súvisiacimi s koronavírusou pandémiou. Prípady zahŕňajú vraždy, neoprávnený predaj zdravotníckych pomôcok i nepravdivé informovanie o cestovaní, uviedla štátna prokuratúra.

Jeden prípad zahŕňa predavača, ktorý v supermarkete ubil na smrť zákazníka, ktorý si nechcel nasadiť rúško. Niekoľkí ľudia zrazili autom zdravotných pracovníkov. Ďalší muž dýkou pobodal zdravotného pracovníka, ktorý mu prišiel zmerať teplotu. Ďalších obvinili zo sprenevery peňazí určených na pomoc pacientom nakazeným koronavírusom.

„Od januára do júla bolo zatknutých 5797 ľudí a 6755 bolo stíhaných,“ uviedla prokuratúra. Oznámenie však nešpecifikuje, koľko ľudí je naďalej vo väzbe alebo koľkých už odsúdili.

Číne sa do veľkej miery podarilo dostať šírenie koronavírusu pod kontrolu. ten sa po prvý raz objavil v čínskom meste Wu-chan v decembri 2019. Odvtedy sa ním v krajine malo podľa oficiálnych údajov nakaziť 85.013 ľudí.

Chorobe COVID-19, ktorú koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo 4634 nakazených. V uplynulom čase Čína neeviduje nijaké prípady domáceho prenosu koronavírusu.