Úvod ZO ZAHRANIČIA Predčasné voľby by v Británii s náskokom vyhrali Johnsonovi konzervatívci

Predčasné voľby by v Británii s náskokom vyhrali Johnsonovi konzervatívci

Foto: archív

Konzervatívci britského premiéra Borisa Johnsona by vo voľbách jasne porazili opozičných labouristov. Vyplýva to z nedávno uskutočneného prieskumu spoločnosti Opinium. Toryovci by podľa prieskumu získali 40 percent hlasov, zatiaľ čo labouristi len 24 percent. Johnson oznámil, že predloží parlamentu návrh, aby sa 12. decembra konali predčasné parlamentné voľby.

Ako prieskum zároveň ukázal, za liberálnych demokratov, ktorí sú stúpencami členstva krajiny v Európskej únii, by hlasovalo 15 percent opýtaných. Protiúnijnej Strane pre brexit Nigela Faragea by dalo hlas desať percent respondentov. Prieskum sa uskutočnil medzi 23. a 25. októbrom.

Johnson, ktorý bol zvolený na čelo strany v júli, navrhol konanie predčasných volieb po tom, čo sa mu nepodarilo presadiť v britskom parlamente dohodu o brexite. Na schválenie predčasných volieb treba súhlas dvoch tretín poslancov. Ak by návrh získal v dolnej snemovni podporu, potom by bol podľa pravidiel parlament rozpustený 6. novembra.

To by podľa Johnsona poskytlo poslancom dostatočný čas, aby mohli podrobne posúdiť vykonávací zákon o brexite a schváliť dohodu o odchode z Európskej únie. Podľa zatiaľ stále platného termínu má Spojené kráľovstvo opustiť európsky blok 31. októbra. Johnson však už požiadal Európsku úniu o odklad toho dátumu.

Vodca opozičných labouristov Jeremy Corbyn BBC povedal, že labouristi nebudú stáť predčasným voľbám v ceste. Musí však byť podľa neho jasné, že Británia neodíde z EÚ bez dohody. To je podľa britskej opozície teraz možné prijatím odkladu, ktorý by mala únia Londýnu ponúknuť.