Úvod Politika Predseda NR SR Andrej Danko daroval pápežovi detviansky kríž

Predseda NR SR Andrej Danko daroval pápežovi detviansky kríž

Foto: archív

Všetci na Slovensku by dali čokoľvek, aby pápež František navštívil našu krajinu. Povedal to vo Vatikáne predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý po generálnej audiencii u pápeža absolvoval aj v spoločnosti podpredsedu parlamentu Bélu Bugára s pontifikom krátke osobné stretnutie priamo na Námestí sv. Petra.

„Prosba a žiadosť veriacich na Slovensku je obrovská. Dovolil som si preto prosbu. Povedal som mu, že sme malý štát, možno by nám stačilo aj krátke medzipristátie lietadla, keď pápež pôjde v júli do Poľska, na čo sa milo pousmial,“ opísal stretnutie Danko.

Predseda NR SR sa už spojil so zástupcami biskupského úradu, pretože je podľa jeho slov veľmi dôležité, aby pozvanie bolo tlmočené aj biskupmi. „Nemám právo hodnotiť, ako reálne možnosť návštevy vidím, ale som rád, že som ju mohol spomenúť,“ ubezpečil.

Foto: archív
Foto: archív

Samotné stretnutie s pápežom vnímal šéf parlamentu najmä emočne. „Ešte sa chvejem, to množstvo emócií sa opísať nedá. Pre mňa je to veľká česť, že som mohol pozdraviť Svätého Otca, že som mu mohol dať detviansky kríž a poprosiť ho o požehnanie pre spolužitie Slovákov, Maďarov a všetkých menšín, ktoré sú na Slovensku,“ dodal Danko.

Obrovské dojmy si odniesol aj Bugár. „Kto nie je citlivý na pozitívnu energiu, nevie, čo to je, podať mu ruku a vymeniť si pár viet. Je to česť aj obrovská emócia. Splnil som si životný sen. Jeho návšteva na Slovensku sa možno podarí, ale ak nie, pozvanie dostal a vie, čo to znamená pre daný národ, ak by prišiel. Určite Slovensko nevynechá, je to otázka času,“ uzavrel Bugár.

Foto: archív
Foto: archív