Úvod Z DOMOVA Predsedníctvo Smeru-SD odobrilo referendové otázky

Predsedníctvo Smeru-SD odobrilo referendové otázky

Robert Fico. (Foto: Michaela Kolimárová)

Predsedníctvo Smeru-SD schválilo otázky, ktoré sa týkajú petičnej akcie na vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Líder Smeru-SD Robert Fico to oznámil na mediálnom brífingu.

V sprievodnom liste, ktorý budú adresovať prezidentke SR Zuzane Čaputovej, je žiadosť, aby sa hlava štátu vyjadrila, či sa v súvislosti s otázkami obráti na Ústavný súd SR alebo nie. „V liste ju informujeme, že ak do určitého termínu neodpovie, budeme to považovať za súhlas so znením listu a že sa neobráti na Ústavný súd,“ oznámil Fico.

Konkretizoval, že prvá otázka znie, či občania súhlasia v referende s tým, aby súčasťou ústavy bol článok, na základe ktorého bude možné skrátiť volebné obdobie parlamentu aj na základe ústavného zákona alebo referenda, a druhá otázka, či v prípade kladnej odpovede na prvú otázku súhlasia so skrátením volebného obdobia parlamentu.

Líder Smeru avizoval, že prípadnú petičnú akciu na podporu referenda bude organizovať Smer-SD. Zopakoval, že referendum považuje za jedinú možnosť, ako uskutočniť predčasné voľby, a tie zasa vníma ako jediný „ventil“ na upokojenie súčasnej situácie. „V prípade, že sa pani prezidentka rozhodne obrátiť na Ústavný súd, opäť bude chcieť zmariť referendum,“ dodal Fico.

Prezidentku v liste upozorňuje aj na to, že neexistuje politická dohoda na tom, že by spor okolo možnosti konať referendum k téme predčasných volieb vyriešili v parlamente. Fico takisto avizoval, že 17. novembra bude Smer-SD organizovať stretnutie s občanmi pri kladení vencov k soche Alexandra Dubčeka v Bratislave, predpoludním ten istý deň sa bude konať snem strany.