Úvod ZO ZAHRANIČIA Predsedovia vlád SR, ČR a Rakúska: Hranice sa už zatvárať nebudú

Predsedovia vlád SR, ČR a Rakúska: Hranice sa už zatvárať nebudú

Sebastian Kurz, Andrej Babiš a Eduard Heger. (Foto: archív)

Hranice sa z dôvodu pandémie už zatvárať nebudú, ako to bolo v marci 2020. Riešením je čo najvyššia zaočkovanosť obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19. Zhodli sa na tom premiéri Slovenska, Českej republiky a Rakúska na stretnutí Slavkovského formátu na Štátnom zámku Lednice v Českej republike.

„Zatváranie hraníc už neprichádza do úvahy,“ povedal predseda vlády SR Eduard Heger na spoločnom mediálnom brífingu s tým, že očkovanie je silnou zbraňou, hoci Slovensko má najnižšiu zaočkovanosť spomedzi týchto troch krajín. Prepad ekonomiky počas pandémie bol podľa premiérov taký výrazný, že sa to nesmie zopakovať.

Aj český premiér Andrej Babiš ubezpečil, že tentoraz sa neplánuje nijaký lockdown. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz tiež jasne odmietol myšlienku zatvárania hraníc. „Vedie to k výrazným ekonomickým škodám,“ vyhlásil a pripomenul problémy, ktoré to prinieslo exportnej ekonomike aj cestovnému ruchu.

„Budeme sa musieť s vírusom naučiť žiť, vírus nezmizne,“ pripomenul Kurz. Ak si niekto myslí, že treba iné opatrenia, ako je očkovanie, čiže zatvárať školy alebo hranice, tak tieto opatrenia by sa museli zavádzať aj o rok či tri roky, dodal Kurz.

„Spoločne hovoríme, že riešením je presvedčiť ľudí, aby sa ešte zaočkovali,“ povedal Babiš. Premiéri opätovne vyzvali ľudí k vakcinácii. „Jedinou účinnou zbraňou proti šíreniu COVID-19 zostáva očkovanie,“ tvrdia.

Rokovanie premiérov sa uskutočnilo v rámci stretnutia Slavkovského formátu. Vznikol v roku 2015, jeho cieľom je prehlbovať vzájomnú regionálnu spoluprácu troch susediacich krajín – Slovenska, Česka a Rakúska.