Úvod Z DOMOVA Predstavitelia Smeru obvinili OĽaNO a štátneho tajomníka Stančíka z korupcie

Predstavitelia Smeru obvinili OĽaNO a štátneho tajomníka Stančíka z korupcie

Andrej Stančík. (Foto: archív)

Opozičný Smer-SD pripravuje trestné oznámenie v súvislosti s postupmi koaličného hnutia OĽaNO a jeho poslancov. Podpredsedovia strany Erik Kaliňák a Ľuboš Blaha na mediálnom brífingu hovorili o kupovaní si poslušnosti poslancov hnutia pri hlasovaní.

Poukázali aj na prípad z Národného ústavu reumatických chorôb (NÚRCH) v Piešťanoch a odvolanie Daniely Doležalovej z jeho vedenia. Tvrdia, že to malo byť dôsledkom sporu s otcom súčasného štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Andreja Stančíka. Ministerstvo zdravotníctva SR ale uviedlo, že lekárka prišla o miesto pre organizačné zmeny.

Predstavitelia Smeru-SD tvrdia, že Doležalovú mali odvolať po upozorneniach na chyby iného lekára, otca štátneho tajomníka Stančíka. Po ich spore a hrozbách z jeho strany si ju mali zavolať na ministerstvo, kde jej odovzdali odvolací dekrét a zdôvodnili to organizačnými zmenami.

Doležalová však tvrdí, že Stančík s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom tlačili na vedenie rezortu, aby ju vyhodili. Následne sa stal Stančík štátnym tajomníkom, čo malo byť podľa Doležalovej súčasťou dohody. Poukázala aj na hlasovanie o tzv. prorodinnom balíčku. Tvrdí, že jej to potvrdili iní členovia koalície.

Blaha pripomenul situáciu pri schvaľovaní balíčka a Stančíkov prvotný odmietavý postoj. Hovorí o politickej korupcii. „Stančík zradil všetko, v čo veril. Pre dve veci, teplú stoličku štátneho tajomníka a živočíšnu pomstu jeho otca, ktorý nemal rád svoju nadriadenú,“ uviedol s tým, že Stančík by mal skončiť vo funkcii.

„Rozhodnutím MZ SR o zmene zriaďovacej listiny NÚRCH sa s účinnosťou od 1. júla 2022 zmenil kolektívny, trojosobový štatutárny orgán – rada riaditeľov v zložení generálny riaditeľ, ekonomický riaditeľ a medicínsky riaditeľ – na jednoosobový štatutárny orgán,“ uviedlo ministerstvo v reakcii pre médiá.

V reakcii na zmenu boli podľa rezortu v júni odvolaní z vedenia traja štatutári a do funkcie riaditeľa ústavu bol na určité obdobie, do obsadenia miesta úspešným uchádzačom výberového konania, vymenovaný iný lekár. “Výberové konanie sa uskutočnilo 15. novembra a úspešným uchádzačom bol Milan Derco, ktorý sa ako jediný prihlásil do výberového konania,” dodalo ministerstvo.