Úvod Z DOMOVA Predstaviteľov Klubu 500 pobúrilo trestné oznámenie za údajné financovanie terorizmu

Predstaviteľov Klubu 500 pobúrilo trestné oznámenie za údajné financovanie terorizmu

Predseda Klubu 500 a šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. (Foto: archív)

Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov, Klub 500, dostal oficiálny list z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), pod ktorým je podpísaný vyšetrovateľ František Ondrišák. Ten v liste oznamuje, že vyšetruje údajný nákup nerastných surovín slovenskými firmami z Ruska.

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták pred dvomi týždňami na mediálnom brífingu povedal, že za plyn by sme mali platiť v akejkoľvek mene a nemali by sme od kúpy surovín z Ruska upustiť. Aj to môže byť dôvod, prečo dostala NAKA trestné oznámenie, v ktorom podávateľ tvrdí, že nákup energetických surovín v Rusku by znamenal podporu financovania vojny na Ukrajine.

“Vec je preverovaná ako podozrenie zo spáchania trestného činu financovania terorizmu a trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny,” píše vyšetrovateľ NAKA. Ondrišák okrem iného vyzval zástupcov Klubu 500, aby sa vyjadrili, či podnikajú kroky, ktoré sú v rozpore s rozhodnutím Euópskej komisie o sankciách proti Ruskej federácii.

„Polícia prijala trestné oznámenie, v ktorom oznamovateľ uvádza závažné skutočnosti,” uviedol Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru SR a potvrdil slová vyšetrovateľa, podľa ktorého oznamovateľ obviňuje slovenských podnikateľov z financovania terorizmu.

Vyšetrovateľa zaujíma, či firmy z Klubu 500 pracujú na skončení obchodov s ruskými spoločnosťami a vedia nájsť iné riešenia. Ministri zatiaľ o záležitosti údajne nevedia. Minister obrany Jaroslav Naď i minister hospodárstva Richard Sulík nepoznajú detailné informácie k prípadu, chcú sa však zaujímať o to, čo je presne obsahom trestného oznámenia.

Podobne sa vyjadril aj minister vnútra Roman Mikulec. „Viem zatiaľ len to, čo vy, čo sa objavilo v médiách,“ priznal. „Budem sa na to samozrejme pýtať prezidenta Policajného zboru, ale zdôrazňujem, že je to vec, ktorú nezávisle vedie vyšetrovateľ,“ vyhlásil Mikulec.

Podľa kuloárnych informácií vyvolal list NAKA vo vedení Klubu 500 pobúrenie. “Môžeme potvrdiť, že prišlo takéto dožiadanie, aj to, že nás ten podnet uráža. K podaniu pripravujeme odpoveď a zašleme ju,“ reagoval výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.