Úvod Politika Predvianočný Silvester v podaní Denníka N

Predvianočný Silvester v podaní Denníka N

Foto: Denník N

Denník N zverejnil pred Vianocami článok s exkluzívnym obsahom: Päťdesiattri „osobností verejného života“ vyberalo osobnosti roka 2017. V rebríčku najlepších zvíťazil Andrej Kiska toho času slovenský prezident a druhý za ním s jednobodovou stratou sa umiestnil banskobystrický župan Ján Lunter.

Ešte nebol ani Silvester a už sa mohol národ smiať do popuku. Kto súťaž s takýmto “jury selection” vymyslel, musel byť humorista buchnutý mechom, lebo smotánka Denníka N ani inak vybrať nemohla. Veď kto je najlepším prezidentom, akého sme kedy mali? Predsa Kiska, ktorý tak statočne bojoval proti parlamentu, vláde a ústavnému súdu tým, že tri roky negoval Ústavu Slovenskej republiky.

V prehratom boji utŕžil poriadny šrám, ale to ho v očiach bratislavských slniečkarov skôr ctí ako martýra demokracie. Jeho víťazstvo v tomto „nezávislom“ periodiku sa dalo očakávať.

Pozoruhodné je však druhé miesto donedávna neznámeho podnikateľa, dnes nového župana Luntera, ktorý zatiaľ sotva prehovoril vetu v médiách a nijako sa neprejavil ani ako človek, ani ako verejný činiteľ. No nie je to na silvestrovské pobavenie?

Kresba: Andrej Mišanek

Vysoko na priečkach pomyselného rebríčka sa umiestnil novinár Andrej Bán (Človek v ohrození), študenti Farská a Straka, známi výrokoms, že organizovanie veľkých pochodov proti korupcii nemajú z vlastnej hlavy.

Škoda, že medzi významné osobnosti roka Denník N nenominoval aj priateľov našej hlavy štátu napríklad oligarchu Petra Porošenka či domáceho „výtvarníka“ Kalmusa, ktorý sa preslávil happeningom, keď nahý verejne obcoval s bronzovou sochou Venuše. Veď kam sa na Kalmusa hrabe taký Peter Sagan! Naozaj, skvelá porota a skvelý výber osobností!

Kto vlastne hlasoval v tejto humoristickej súťaži? Medzi inými: „pražský kaviarnik“ Fedor Gál, expremiérka Iveta Radičová, manažérka Dobrého anjela Ľudmila Kolesárová, známa “firma” Zuzana Hlávková, exriaditeľ RTVS Václav Mika, ochranár Erik Baláž, editor českého týždenníka Respekt Martin M. Šimečka a dokonca  lovec konšpirátorov Štefan Benčík, ocenený Bielou vranou za udavačstvo. Naozaj, rok 2017 bol na Slovensku bohatý na významné osobnosti. Blednúť závisťou by mohol aj Emmanuel Macron s Angelou Merkelovou.