Úvod ZO ZAHRANIČIA Predznamenáva pandémia koronavírusu koniec globalizácie?

Predznamenáva pandémia koronavírusu koniec globalizácie?

Foto: archív

Takmer polovica všetkých firiem v dôsledku pandémie koronavírusu zmení svojich dodávateľov, čo povedie ku koncu globalizácie ako ju poznáme. K tomuto záveru dospeli novinári nemeckého denníka Die Welt na základe prieskumu spoločností, ktorý uskutočnila poradenská firma EY po celom svete.

Zá výrazný príklad označuje denník ochranné rúška. V tejto oblasti závisí skoro celý svet na Číne a mnohí politici a ekonómovia vyzývajú na opatrenia v záujme zmeny tejto situácie. Veľký počet podnikov už mení schémy dodávok, podotýka Die Welt. Táto skutočnosť platí tak pre zdravotníctvo, ako aj pre ďalšie odvetvia.

V dôsledku toho príde v najbližších rokoch k čiastočnému odmietnutiu globalizácie, čo povedie k rastu inflácie, domnievajú sa autori článku. Aby výrobcovia zmiernili negatívny vývoj situácie, budú zrejme zavádzať automatizáciu, uzatvára Die Welt.

V polovici marca slovenský poslanec Ľuboš Blaha na sociálnej sieti predstavil svoju víziu sveta počas pandémie koronavírusu. Podľa neho toto ťažké obdobie odhalilo skutočné vzťahy medzi krajinami a ukázalo sa, že nie všetko vyzerá tak, ako sa o tom píše v mainstreamových médiách.

„Európska únia prakticky prestala existovať. Vo vzťahu ku koronavírusu si národné štáty pomáhajú sami. Prvoradý je národný záujem a každý myslí sám na seba. Presne, ako som vždy hovoril,“ uviedol. Následne v príspevku vyčítal Európskej únii, že neprejavila solidaritu vo vzťahu k Taliansku a že pomoc Taliani získali až z Číny a Ruska.

„Mimochodom, ani Slovensko rúška nezohnalo z únie, ale z Číny. Ukazuje sa, že Čína je solidárnejšia, ako celá EÚ,“ napísal Blaha. Politik primpomenul, že nekontrolovanú globalizáciu vždy považoval za hrozbu.

„Štáty musia byť sebestačné a voľný trh je kolosálna hlúposť. Tie štáty, ktoré sa môžu v krízových momentoch spoľahnúť samé na seba, sú odolnejšie. Dnes to vidí každý,“ napísal. V závere svojho vyjadrenia všetkých vyzval, aby sa rozlúčili s globalizáciou a liberalizmom, a to aj napriek tomu, že pandémia koronavírusu skôr či neskôr pominie.

„Jasne sa ukázalo, že ide o prekonané fenomény. Táto kríza ľudstvo poučí – musíme sa vrátiť k nejakej forme komunitarizmu čk socializmu, v ktorom bude štát garantovať sociálnu spravodlivosť, poriadok a ochranu svojich pracujúcich ľudí. Tvrdím to roky. Tak čo? Kto mal pravdu?“

Príspevok poslanec skončil slovami, že EÚ zlyhala, USA sa k Európe správajú ako k nepriateľovi a len Čína pomáha. „Globalizácia zlyhala, rovnako ako celý liberalizmus. Nastáva nová éra. Už nikdy nič nebude ako predtým,“ uzavrel.