Úvod Z DOMOVA Premiér: Buď bude lockdown, alebo ľudia urobia niečo, aby sa mu vyhli

Premiér: Buď bude lockdown, alebo ľudia urobia niečo, aby sa mu vyhli

Igor Matovič. (Foto: TASR)

Slovensko má v súčasnej epidemiologickej situácii a jej vývoji dve možnosti, buď lockdown celej krajiny, alebo to bude niečo, čo umožní ľuďom vyhnúť sa tomuto lockdownu. Po rokovaní vlády to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič.

Pripomenul, že epidemiologická situácia sa na Slovensku vyvíja „českou cestou“, očakáva, že pri neprijatí ťažkých rozhodnutí možno očakávať v nasledujúcich týždňoch tisícové nárasty prípadov. „Ak nezatiahneme ručnú brzdu, budeme tam, kde je Česko, kde bolo talianske Bergamo na jar, a kde sa na konci rozhoduje o tom, koho zachrániť a koho nie,“ povedal Matovič.

Rozhodnutie o tom, či ísť cestou lockdownu alebo celoplošného testovania, bude podľa neho závisieť od epidemiológov. Súvisí to aj so zabezpečením účasti na testovaní. „Rozhodnú, či bude stačiť plošné testovanie aj bez tých, ktorí sa odmietnu dať testovať, alebo je v takejto situácii riešením lockdown,“ dodal.

Uzavretie krajiny je podľa neho úplne poslednou „zatiahnutou brzdou“. Povedal, že minister zdravotníctva SR Marek Krajčí je v tomto výbere za to, aby sa „brzdilo veľmi rýchlo“. Ak by prišlo k uzavretiu krajiny, uzavreli by sa podľa neho všetky prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné pre infraštruktúru krajiny.

Prísne obmedzenia by sa podľa neho týkali aj pohybu ľudí. Prirovnal to k situácii na jar v Španielsku. Odhaduje, že v prípade uzavretia celej krajiny budú opatrenia potrebné minimálne tri týždne.

Matovič upozornil, že za ten čas by sa hospodárske škody vyšplhali podľa odhadu na dve miliardy eur. Premiér na tlačovom brífingu vyjadril tiež úprimnú sústrasť rodine zosnulého lekára z Humenného, ktorý sa zrejme pri výkone služby nakazil novým koronavírusom.