Úvod Zdravie Preplácanie liekov zdravotnými poisťovňami má nové pravidlá

Preplácanie liekov zdravotnými poisťovňami má nové pravidlá

Foto: archív

Podmienky na vstup liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia sa od januára tohto roka menia. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker si od novely zákona o úhradách liekov a zdravotníckych pomôcok sľubuje lepšiu dostupnosť modernej liečby pre slovenských pacientov. Podľa neho sa vďaka právnej úprave dostane na Slovensko viac inovatívnych liekov, ktoré preplatia zdravotné poisťovne.

Farmafirmy totiž v minulosti viackrát upozornili, že pre prísne podmienky oproti okolitým krajinám je problém drahú modernú liečbu dostať do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia.

Tie sú však po novom prijateľnejšie. Inovatívne lieky môžu v súčasnosti poisťovne preplácať cez tzv. výnimky, povinnosť však nemajú. Tú majú len pri kategorizovaných liekoch. Zmeny nastanú aj v uhrádzaní liekov na výnimky, zdravotné poisťovne budú po novom za ne uhrádzať maximálne 90 percent z ceny. Čím dlhšie sa liek bude používať, tým sa bude úhrada znižovať. Najmenej to bude 75 percent.

Rozdiel majú zaplatiť farmafirmy. V súčasnosti ich plne hradí väčšina zdravotných poisťovní na základe individuálneho posúdenia. Novela prináša aj spoluúčasť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Za pacientovu liečbu majú od roku 2019 zaplatiť päť percent zo sumy, ak pri liekoch nebola riadne preukázaná ich medicínska prospešnosť. Pacienti nemajú doplácať nič.

Ministerstvo chce mať pod kontrolou, koľko peňazí ide na lieky, na ktoré odchádza z verejného zdravotného poistenia najviac prostriedkov. Ich výrobcovia majú každý rok predkladať plány, koľko si liečba pacientov vyžiada. Ak ich prekročia, rozdiel budú musieť zdravotným poisťovniam zaplatiť.

Právna norma zároveň sprísňuje cenotvorbu generických, ako aj biologicky podobných liekov. Generický liek bude musieť byť pri vstupe na trh po novom lacnejší nie o súčasných 30 percent, ale o 45 percent v porovnaní s originálnym. Ďalšie generiká, ktoré budú chcieť získať úhrady od zdravotných poisťovní, budú musieť z ceny spustiť ešte viac. Biologicky podobné lieky budú musieť pri vstupe do systému úhrad znížiť cenu minimálne o 30 percent v porovnaní s originálom.