Úvod ZO ZAHRANIČIA Prepustili loď prevážajúcu migrantov. Vracia sa na more

Prepustili loď prevážajúcu migrantov. Vracia sa na more

Foto: archív

Talianske úrady prepustili loď nemeckej charitatívnej organizácie Sea-Watch, ktorú Taliansko zadržiavalo od júna tohto roka. „Po viac ako piatich mesiacoch blokády v prístave Licata sa pripravujeme na návrat na more,“ uviedla organizácia Sea-Watch na sociálnej sieti. Súd podľa charitatívnej organizácie nenašiel právne dôvody na to, aby loď ďalej zadržiaval. Plavidlo sa má podľa organizácie vrátiť do vôd severne od pobrežia Líbye.

Loď s názvom Sea-Watch 3 riadená kapitánkou Carolou Racketeovou vyzdvihla v júni pri pobreží Líbye 53 migrantov. Plavidlo nakoniec aj napriek hrozbe vysokej pokuty bez povolenia vplávalo do talianskych vôd a zakotvilo v prístave na ostrove Lampedusa. Kapitánku Racketeovú talianske úrady nakrátko zadržali, loď zadržiavali v sicílskom prístave Licata.

Hoci talianske orgány neskôr umožnili vstúpiť na územie krajiny 13 osobám, zvyšných 40 dlho odmietali prijať. Konanie lode Sea-Watch 3 v júni spôsobilo spor s vtedajším talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim, ktorý presadzuje tvrdý postoj k migrácii.