Úvod Spoločnosť Presadzovanie liberálnych hodnôt na Západe posilnilo islamský extrémizmus

Presadzovanie liberálnych hodnôt na Západe posilnilo islamský extrémizmus

Foto: archív

Uprednostňovanie liberálnych hodnôt pred národnou bezpečnosťou v Európe dalo v konečnom dôsledku islamským radikálom voľnú ruku a bez väčších problémov sa tak dokázali presunúť na náš kontinent. Tvrdí to odborníčka na extrémizmus Jennifer Breedonová. Reaguje tak na posledný útok v Paríži 12. mája, ku ktorému sa prihlásil Islamský štát s tým, že ide o odplatu za francúzsku protiteroristickú kampaň na Blízkom východe.

Expertka zdôrazňuje, že Európa a najmä Francúzsko sú vo veľkej miere terčom útokov sympatizantov Islamského štátu. Jadro problému podľa nej však nespočíva v boji proti ISIS, ale v desaťročia trvajúcom úsilí zakoreniť v krajine liberálne hodnoty na úkor národnej bezpečnosti. Európski lídri sa „oháňajú liberálnymi hodnotami, slobodou a rovnoprávnosťou a dávajú ich do popredia na úkor bezpečnosti občanov“.

Sprísnenie bezpečnosti po teroristických útokoch v novembri 2015 považuje len za kozmetickú zmenu. V rámci politiky otvorených dverí bol umožnený príchod do krajiny komukoľvek a nikto nenarúša súkromie týchto osôb. To podľa Breedonovej umožnilo nárast islamského extrémizmu, ktorý bude Európa ťažko zvládať. Zatiaľ sa totiž stále neodhodlala zasiahnuť do hodnôt ľudí, ktorí sem prišli z iných krajín.