Úvod Auto - moto Prešov a Košice spoja zrýchlené vlaky

Prešov a Košice spoja zrýchlené vlaky

Foto: cas.sk

Na trati Prešov-Košice začnú od 6. marca premávať nové zrýchlené vlaky. Zhruba 40-kilometrovú vzdialenosť medzi dvoma východoslovenskými metropolami absolvujú len s jednou zastávkou v Kysaku. Cestujúci sa tak dostanú vlakom z Prešova do Košíc v dopravných špičkách za rovnaký čas ako autom.

Člen predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Karol Martinček uviedol, že prepojenie Prešova a Košíc rýchlovlakmi je logické. Prepravný prúd je denne 30- až 40-tisíc cestujúcich. V súčasnosti ľudia preferujú automobily, pretože doteraz tu nefungovala preprava na koľajniciach schopná previezť ľudí v komforte a v krátkom čase.

„Na nový grafikon sa nám podarilo so správcom infraštruktúry nasadiť deväť nových expresných vlakov, ktoré spoja Prešov s Košicami. Budú vedieť prepraviť cestujúcich za 29 až 40 minút. Našou snahou je obslúžiť tento región lepšie, efektívnejšie a najmä v prospech pasažierov,“ povedal Martinček.

Iniciátorkou zrýchleného vlakového spojenia do Košíc bola prešovská primátorka Andrea Turčanová: „Cieľom je zvýšiť podiel cestovania hromadnou verejnou dopravou medzi Prešovom a Košicami. Cestujúci vo vlakoch sa vyhnú dopravným kolónam a zápcham.“ Mesto Prešov už na svojej webstránke zverejnilo nový grafikon.

Prvý zrýchlený vlak na trase Prešov – Košice vyrazí v utorok 6. marca ráno o 6.00 h z prešovskej Hlavnej stanice a do Košíc dorazí o 6.29 h. Ďalšie zrýchlené vlaky z Prešova budú odchádzať o 7.09 h, 8.11 h, 14.21 h a 16.17 h. Odchody z Košíc budú mať zrýchlené vlaky o 6.14 h, 15.14 h, 16.14 h a 17.15 h. Doposiaľ medzi Prešovom a Košicami premávali len osobné vlaky, okrem rýchlika do Bratislavy a rýchlika súkromného prepravcu do Prahy.