Úvod ZO ZAHRANIČIA Prezident Duterte varoval narušiteľov karantény, že ich zastrelia

Prezident Duterte varoval narušiteľov karantény, že ich zastrelia

Rodrigo Duterte. (Foto: archív)

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte varoval prípadných porušovateľov karanténnych opatrení na ostrove Luzon, že prikáže polícii, aby zastrelila každého, kto bude „robiť problémy“. Reagoval tak na protest obyvateľov slumu v meste Quezon City proti nedostatočnému zásobovaniu potravinami. Informovala o tom spravodajská stanica al-Džazíra.

„Nech je toto varovanie pre všetkých. Riaďte sa nariadeniami vlády, pretože je veľmi dôležité, aby sme mali v krajine poriadok,“ vyhlásil Duterte v príhovore, ktorý odvysielala štátna televízia.

Filipínsky líder v tejto súvislosti varoval občanov, aby „neškodili zdravotníkom a lekárom“, pretože ide o „vážny zločin“. „Prikazujem polícii a armáde: Ak bude niekto robiť problémy a ich životy zdravotníkov budú v ohrození, zastreľte narušiteľov,“ dodal.

Obyvatelia slumu v Quezon City protestovali neďaleko miestnej diaľnice. Demonštranti tvrdili, že odkedy pred dvoma týždňami začala karanténa, nedostali nijaké potravinové balíky ani iné základné produkty. Bezpečnostné zložky protest rozohnali, pričom zatkli 20 jeho účastníkov.

Jocy Lopezová, ktorá stála na čele demonštrantov, povedala, že na protest sa odhodlali preto, lebo pre karanténu nemajú čo jesť. „Sme tu, aby sme požiadali o pomoc, pretože sme hladní. Nedostali sme nijaké jedlo, ryžu, potraviny ani peniaze. Nemáme prácu. Na koho sa máme obrátiť?“ uviedla Lopezová krátko pred svojím zadržaním.

Na Filipínach bolo doteraz potvrdených 2311 prípadov choroby COVID-19, ktorú vyvoláva nový koronavírus. Na tomto ostrovnom štáte si doteraz vyžiadala najmenej 96 obetí na životoch.