Úvod Politika Prezident Macron reagoval na protesty „žltých viest“ a predstavil opatrenia

Prezident Macron reagoval na protesty „žltých viest“ a predstavil opatrenia

Foto: archív

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vystúpil s televíznym prejavom k národu a prelomil tak dlhé mlčanie v súvislosti s protestmi, ktoré v posledných týždňoch lomcujú Francúzskom vrátane hlavného mesta. Predstavil „okamžité a konkrétne“ opatrenia v reakcii na vzniknutú krízu.

Macron sa tiež v tejto súvislosti stretol s predstaviteľmi odborov a zamestnávateľských organizácií, aby sa pokúsil o upokojenie nepokojov. Protesty „žltých viest“ (demonštranti majú na sebe oblečené žlté reflexné vesty, pozn. red.) začali 17. novembra motoristi, ktorí protestovali proti zvyšovaniu daní na pohonné látky.

Celonárodné demonštrácie sa však už netýkajú len motoristov a zameriavajú aj na iné problémy vrátane vysokých životných nákladov. Demonštranti pritom obviňujú Macrona, že nevníma problémy obyčajných ľudí, a vyzývajú ho na odstúpenie.

V uplynulú sobotu do francúzskych ulíc vyšlo okolo 136-tisíc demonštrantov, pričom viac ako 1 200 z nich polícia vzdala do väzby. Protesty značne zasiahli Paríž, kde demonštrovalo zhruba 10-tisíc ľudí. Niektorí demonštranti rozbíjali okná, zapaľovali autá a rabovali obchody.

Minister financií Bruno Le Maire situáciu opísal ako „katastrofu pre podniky“ a ekonomiku. Protesty sa konali aj napriek tomu, že Macron minulý týždeň po stretnutí s predstaviteľmi hnutia „žltých viest“ oznámil, že zruší plán na zvýšenie daní z paliva.

Macron v prejave oznámil zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 100 eur a zrušenie nepopulárneho zvýšenie daňového zaťaženia pre dôchodcov, ktoré zaviedla jeho vláda.

„Viem, že som svojimi vyjadreniami niektorým z vás ublížil,“ povedal prezident. Zdôraznil však, že protesty, na ktorých za zúčastnili prevažne ľudia s nižším príjmom, boli výsledkom dlhodobých problémov. „Je za tým 40 rokov neduhov, ktoré vyplávali na povrch,“ povedal.

Foto: archív