Úvod ZO ZAHRANIČIA Prezident Miloš Zeman poveril rokovaniami o zostavení novej českej vlády Petra Fialu

Prezident Miloš Zeman poveril rokovaniami o zostavení novej českej vlády Petra Fialu

Petr Fiala. (Foto: archív)

Český prezident Miloš Zeman poveril predsedu Občianskej demokratickej strany (ODS) a lídra koalície SPOLU Petra Fialu rokovaniami o zostavení novej vlády. Pražský hrad o tom informoval na svojej webovej stránke.

„Vážený pán predseda Fiala, na základe výsledkov volieb do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky vás poverujem, aby ste viedli so zástupcami politických strán v parlamente rokovania, ktorých cieľom je vytvorenie novej vlády.

Očakávam, že ma budete informovať o výsledkoch vašich rokovaní, aby som sa mohol rozhodnúť o svojom ďalšom ústavnom postupe,“ napísal Hrad citujúc slová Miloša Zemana v krátkej tlačovej správe, pod ktorú sa podpísal hovorca prezidenta Jiří Ovčáček.

Český spravodajský portál Novinky.cz pripomenul, že Fiala už vládu zostavuje. Koalícia SPOLU a PirSTAN už podpísali koaličnú dohodu, na základe ktorej vytvoria vládny kabinet. Osemnásťčlenný kabinet by mal viesť líder ODS Fiala. Zeman už skôr informoval, že Fialu vymenuje za premiéra s tým, že s ním o tom hovoril telefonicky.