Úvod ZO ZAHRANIČIA Prezident Ugandy Museveni podpísal nový zákon súvisiaci s trestnou činnosťou príslušníkov LGBTI...

Prezident Ugandy Museveni podpísal nový zákon súvisiaci s trestnou činnosťou príslušníkov LGBTI komunity

Yoweri Museveni. (Foto: archív)

Ugandský prezident Yoweri Museveni podpísal nový zákon súvisiaci s trestnou činnosťou príslušníkov LGBTI komunity. V Ugande má nová legislatívna norma podporu, no protestovali proti nej tzv. ľudskoprávni aktivisti na Západe.

Zákon netrestá príslušnosť k LGBTI komunite, ale usvedčené osoby, ktoré mali pohlavný styk s ľuďmi nakazenými vírusom HIV či s maloletým a inými skupinami zraniteľných osôb, budú môcť byť odsúdené na trest odňatia slobody až na 14 rokov.

Predsedníčka ugandského parlamentu Anita Amongová uviedla, že prezident podpísaním nového zákona vypočul požiadavky obyvateľstva a poďakovala ostatným zákonodarcom, že „v záujme Ugandy odolali tlaku grobianov a konšpiračných teoretikov“.

Prezident Museveni v apríli vrátil návrh zákona tamojšej Národnej rade a žiadal ho zmeniť tak, aby rozlišoval medzi príslušníkmi LGBTI komunity a osobami, ktoré praktizujú homosexuálny styk. Tento krok sa stretol s nevôľou niekoľkých poslancov, ktorí sa obávali, že sa pod tlakom zo zahraničia Museveni rozhodne zákon vetovať.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International nové právne predpisy označila za „drakonické“. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva dodal, že sú „receptom na systematické porušovanie práv LGBTI a iných ľudí“.