Úvod Politika Prezident USA vraj vo funkcii zostarne za rok o dva roky

Prezident USA vraj vo funkcii zostarne za rok o dva roky

Koláž: archív

Obama bol prezidentom dve funkčné obdobia, teda osem rokov. Keď v januári 2009 prišiel do Bieleho domu, mal 48 rokov a čierne vlasy. Teraz má 55 a na hlave šediny. Na takú premenu však nepotreboval celých osem rokov: šedivieť začal už počas prvého funkčného obdobia, čo postrehli aj médiá.

Všimli si to najmä v roku 2011, keď oslavoval päťdesiatku. Obama si z toho ťažkú hlavu nerobil a dokonca o svojich šedinách žartoval. „Vyzerám tak staro, že John Boehner už pozval Netanjahua na môj pohreb,“ zavtipkoval v roku 2015 počas večere pre novinárov. Boehner bol vtedy predsedom Snemovne reprezentantov.

Obama si o šedinách neraz zažartoval aj s mladým kanadským premiérom Justinom Trudeauom: „Ak máš v pláne zachovať si svoje tmavé vlasy, musíš si ich začať farbiť skoro, lebo keď sa dostaneš do určitého bodu, všimnú si to a už bude neskoro.“

Koláž: archív
Koláž: archív

V rozhovoroch pre médiá pritom niekoľkokrát zdôraznil, že vlasy by si nikdy nezafarbil.Prvá dáma Michelle Obamová novinárom prezradila, že za sivými vlasmi nie je len politika, ale aj ich dospievajúce dcéry.

Obama pritom nie je jediný, kto v Bielom dome zošedivel. Lekár Michael Roizen na základe analýz lekárskych záznamov prezidentov od 20. rokov minulého storočia zistil, že prezident Spojených štátov zostarne za jeden rok vo funkcii o dva roky.

Zostarnutie bolo veľmi viditeľné napríklad na Abrahamovi Lincolnovi, Franklinovi D. Rooseveltovi i Richardovi Nixonovi. V Bielom dome zošediveli aj Obamovi predchodcovia Bill Clinton a George W. Bush.