Úvod Politika „Prezident všetkých občanov“ utiekol pred odporcami

„Prezident všetkých občanov“ utiekol pred odporcami

Foto: TASR

Počas nedávnej schôdzky prezidenta SR Andreja Kisku s trnavským primátorom Petrom Bročkom sa na priestranstve pred radnicou zhromaždili desiatky aktivistov.

Chceli si s nájomcom Prezidentského paláca pohovoriť, no zjavne nepatrili do Kiskovho fanklubu. Navyše rozprestreli transparenty s nápismi „Nechceme základne NATO!“ a „Žiadame vystúpenie Slovenska z NATO!“

Kiska však ukázal, ako „vážne“ berie vlastné predsavzatie „byť prezidentom všetkých občanov“ a zjavne vystresovaný zo zhromaždeného davu zdupkal spred budovy radnice.

Inak by totiž prvý občan nášho štátu, známejší skôr ako Bútorov hovorca, narazil na polemiku, prípadne by musel vysvetľovať vlastné poklonkovanie sa aliancii. Tej pred dvoma rokmi na waleskom samite devótne ponúkol rodné mesto Poprad na „muničný sklad“, čítaj vojenskú základňu a cieľ možných útokov.

Ba možno by si vypočul čosi aj o iniciatívnom hlupákovi, ktorý je podľa slovenskej tradície „horší ako triedny nepriateľ“. Preto aktivisti proti aliancii nevyzreli na debatu s hlavou štátu a boli vyčlenení spomedzi „všetkých občanov“.

Foto: trnava-live.sk
Foto: trnava-live.sk

Medzi vyčlenených by však mali patriť neprispôsobiví občania a kriminálnici, s ktorými si Kiska obľubuje pohrkútať napríklad v rómskej osade, ba predvedie aj amatérsku gitarovú šou v štýle malých javiskových foriem.

Zrejme dosť komfortne sa cíti aj v polepšovni, kde takisto svojho času poobedoval a spočinul v družnej debate s mladými vyvrheľmi. V takýchto ustanovizniach i osadách sa Kiska nemusí obávať diskusií o NATO – je dosť nepravdepodobné, že by tunajšie osadenstvo vôbec dokázalo dešifrovať túto skratku.

„Preč s vojnovými štváčmi!“ hlásal ďalší transparent na trnavskom námestí. Kiska si preto nechal pristaviť služobné auto priamo pred vchod do radnice, odkiaľ zbabelo utiekol pred oponentmi.

A to na transparentoch chýbali zmienky o zderských splátkových spoločnostiach, ktoré Kiska vlastnil a v ktorých sa ligotal ako „Dobrý anjel“. V unikajúcej limuzíne si však po vzore podobne tragikomickej postavy – majora Halušku z filmu Čierni baróni – mohol povedať: „Čo bolo, bolo. Terazky som prezidentom.“

Foto: trnava-live.sk
Foto: trnava-live.sk