Úvod Politika Prezident vymenoval nového ministra financií

Prezident vymenoval nového ministra financií

Ladislav Kamenický s Andrejom Kiskom. (Foto: archív)

Novým ministrom financií je Ladislav Kamenický (Smer-SD). Prezident SR Andrej Kiska ho vymenoval do funkcie na návrh vlády. Hlava štátu vyzdvihla dôležitosť rezortu financií a upozornila na to, že situácia, v ktorej Kamenický preberá vedenie rezortu, nie je jednoduchá.

Kamenický má podľa premiéra všetky predpoklady na to, aby zvládol funkciu ministra financií. “Ak pôjde v línii ozdravovania verejných financií a naozaj hospodárneho nakladania s peniazmi všetkých Sloveniek a Slovákov, bude mať vždy moju plnú a maximálnu podporu,“ ubezpečil predseda vlády.

Kamenický má k tejto funkcii podľa vlastných slov veľký rešpekt. „Funkciu ministra financií považujem za úplne kľúčovú, jednu z najdôležitejších vo vláde SR. Preberám tento úrad v neľahkom období, samozrejme, máme asi tak desať mesiacov pred voľbami, na druhej strane sa ochladzuje naša ekonomika. Budem musieť s týmto, samozrejme, pracovať,“ priblížil minister financií s tým, že najväčšou výzvou bude udržanie historicky prvého vyrovnaného rozpočtu.

V súvislosti s avizovanými sociálnymi opatreniami poznamenal, že sa budú týkať až rozpočtu na budúci rok. “Budem s tým musieť rátať, myslím si, že nejaká dohoda už je na stole. Samozrejme, celkové vyčíslenie tých dosahov, ešte si na to počkám a na základe toho budem zostavovať rozpočet na budúci rok,“ dodal minister.

Ladislav Kamenický sa narodil 4. októbra 1970. Absolvent bratislavskej Ekonomickej univerzity vstúpil do vysokej politiky po voľbách v roku 2012, keď sa stal poslancom NR SR za Smer-SD. Do poslaneckej lavice zasadol aj po voľbách v roku 2016. Okrem vykonávania poslaneckého mandátu zastával aj post predsedu Výboru NR SR pre financie a rozpočet a bol členom Výboru NR SR pre európske záležitosti.

V súčasnom volebnom období figuroval aj ako jeden z predkladateľov kľúčových zákonov strany Smer-SD. Išlo o zákon o zastropovaní odchodu do dôchodku alebo zákon o obedoch zadarmo. Parlamentný finančný výbor pod jeho vedením 20. septembra 2017 rozhodol, že preverí financovanie prezidentskej kampane Andreja Kisku v období rokov 2013 a 2014. „Ide nám o to, aby sa objasnilo financovanie kampane prezidenta SR Andreja Kisku,“ uviedol Kamenický pre TASR.