Úvod Z DOMOVA Prezidentka Čaputová podpísala 13. dôchodky, napadne ich však na Ústavnom súde

Prezidentka Čaputová podpísala 13. dôchodky, napadne ich však na Ústavnom súde

Foto: archív

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa od novembra tohto roka na Slovensku zavedie trinásty dôchodok pre všetkých penzistov. „Samotný zámer, aby sa finančná situácia poberateľov dôchodkov zlepšila, považujem za legitímny a opodstatnený,“ povedala vo svojom vyhlásení. Prijaté opatrenie je podľa nej vhodné a potrebné.

„Uplatnenie môjho vetovacieho práva v tejto výnimočnej situácii by malo absolútne účinky, parlament v novom zložení by sa k vetu nemohol vyjadriť a zákon by nezačal platiť,“ skonštatovala. Zdôraznila, že najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov si nezaslúžia byť rukojemníkmi tejto situácie.

Hlava štátu však následne napadne novelu zákona na Ústavnom súde SR, keďže podľa nej neboli splnené zákonné podmienky pre skrátené legislatívne konanie o novele zákona. Parlament podľa nej neuviedol nijaký relevantný dôvod, ktorý by oprávňoval ísť cestou skráteného legislatívneho konania. Tvrdí, že takýto dôvod neexistoval.

„Keby som zákon vetovala, malo by to nezvratné účinky, keďže prelomenie veta novým parlamentom je vylúčené,“ povedala. Za najvhodnejšie považuje, aby sa v tejto veci vyjadril Ústavný súd SR. „Takto bude vytvorená možnosť, aby sa najpovolanejší orgán ochrany ústavnosti k tomuto procesu záväzne vyjadril,“ povedala. Ak podľa nej Ústavný súd SR skonštatuje problém v procese prijímania novely, poslanci NR SR budú mať možnosť to napraviť.

Prezidentka SR upozornila na to, že za 27 rokov histórie Slovenskej republiky sa nestalo, aby vláda predložila do parlamentu návrh zákona takého zásadného významu krátko pred koncom funkčného obdobia parlamentu a tak krátko pred koncom predvolebnej kampane.

„Zvolený postup vlády a parlamentnej väčšiny považujem za učebnicový príklad toho, ako by sa zákony, ktoré sa týkajú takmer 1,5 milióna občanov a finančných nákladov vo výške takmer pol miliardy eur ročne, prijímať nemali,“ tvrdí hlava štátu.

Premiér Peter Pellegrini je spokojný s tým, že prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona k zavedeniu trinástych dôchodkov. „Som rád, že sa neobrátila jednému miliónu 400-tisíc dôchodcom chrbtom a tento zákon z dielne vlády podpísala,“ povedal po rokovaní vlády.

Ocenil, že sa podľa neho nedala vtiahnuť do predvolebných politických aktivít. Novela zákona bola podľa predsedu vlády schválená v parlamente legitímne a demokratickou väčšinou. „Veľmi sa teším, že na jeseň, respektíve na Vianoce slovenskí dôchodcovia dostanú sľúbený trinásty dôchodok,“ povedal. Priznal, že do posledného momentu sa obával, že sa hlava štátu rozhodne inak.

Aj ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera potešilo rozhodnutie prezidentky Čaputovej. „Obrátila sa na Ústavný súd SR, rešpektujeme to právo, od tejto chvíle budeme pripravovať podklady pre Ústavný súd SR, aby sme obhájili naše rozhodnutie, čo sa týka procesu,“ tvrdí minister. Rozhodnutie prezidentky považuje za veľmi dobrú správu pre takmer 1,5 milióna dôchodcov na Slovensku.

Foto: archív

Trinásty dôchodok nahradí doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura.

Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok bude Sociálna poisťovňa vyplácať v rovnakej výške pri rovnakom druhu dôchodku. Všetci starobní dôchodcovia dostanú v novembri tohto roka trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie.

Za trináste dôchodky v parlamente štyri dni pred parlamentnými voľbami hlasovalo 88 poslancov. Uzákonenie trinástych penzií podporili poslanci za Smer-SD, SNS, ĽSNS a hnutie Sme rodina. Novelu zákona parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Poberatelia ostatných druhov dôchodkov budú dostávať vždy v novembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku.