Úvod Z DOMOVA Čaputová: Kto uverí, že NATO je agresor?

Čaputová: Kto uverí, že NATO je agresor?

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a vládni politici sú pod výrazným vplyvom americkej administratívy a ignorujú elementárne fakty. Vyhlásil to líder opozičného Smeru-SD Robert Fico. Reagoval tak na vyjadrenia hlavy štátu v súvislosti s napätím na Ukrajine.

Čaputová podľa Fica pokračuje v rétorike strašenia a ignoruje názor verejnosti. „Mala by uvažovať o zreálnení svojich jednofarebných amerických postojov a venovať sa skutočným problémom Slovenska,“ povedal predseda Smeru-SD s tým, že problémom určite nie je hrozba Ruska, ale „nehorázne zdražovanie a neschopnosť slovenskej vlády“.

Prezidentka v súvislosti s napätím na Ukrajine vyhlásila, že posilnenie obrany východnej hranice SR, ako aj celého tzv. východného krídla NATO spojeneckými silami je v záujme SR. Posilnenie obrany východnej hranice SR, ako aj celého tzv. východného krídla NATO spojeneckými silami je podľa nej v našom záujme.

Dodala, že SR diskutuje s Ukrajinou o tom, čo krajina momentálne potrebuje. Vyzvala tiež nestrácať súdnosť, zachovať pokoj a rozlišovať medzi faktami a propagandou. „Medzi ruskými požiadavkami sú aj také, ktoré si zaslúžia pozorné vypočutie.

Je to napríklad návrh na zákaz niektorých zbraňových systémov v Európe, a preto má zmysel s nimi ďalej viesť dialóg. Ale medzi legitímne práva Ruska nepatrí to, že môže rozhodovať o osudoch iných bez ohľadu na ich záujmy,“ povedala prezidentka. Aktuálna situácia si podľa nej vyžaduje rozumné kroky a silné hodnotové postoje.

Prezidentka odmieta požiadavku Ruska, aby sa krajiny mimo NATO vzdali prípadného vstupu do aliancie a niektoré členské krajiny vrátane SR prijímali techniku a vojakov iba so súhlasom Ruskej federácie.

„Konali by sme dnes sami proti sebe, keby sme ktorejkoľvek tretej krajine, Rusku alebo niekomu inému, dali právo vetovať záväzok, na ktorom je vystavaná bezpečnosť SR,“ vyhlásila prezidentka.

Vymedziť sa podľa prezidentky treba proti návratu k časom, keď si veľmoci delili kontinent na sféry vplyvu. „Najhoršie z toho vždy vzišli národy, ako je ten náš, ktoré stratili aj slobodu rozhodovania a zároveň sa ich územie stalo bojiskom mocenských záujmov iných,“ povedala.

Slovensko má podľa nej v súčasnosti prostredníctvom členstva v Európskej únii a NATO takú slobodu rozhodovania nad vlastným osudom a vplyv na dianie v Európe ako nikdy predtým. Za potrebné považuje prezidentka dôkladne si preveriť domáci krízový manažment a obranu.

„Nemôžeme si dovoliť vystupovať ako nerozhodný alebo slabý článok na východnom krídle aliancie. V situácii, ako je táto, potrebujeme v prvom rade podporovať jednotu a súdržnosť a, samozrejme, našu ochotu ďalej prispievať ku kolektívnej bezpečnosti,“ dodala.

Prezidentka tiež vyzvala na kritické rozlišovanie medzi faktami a propagandou. Pýta sa ľudí, či sú v tejto situácii ochotní uveriť tomu, že NATO alebo Ukrajina je agresor. Poukázala na to, že Rusko má pri hranici okolo 100.000 vojakov, kým aliancia do 5000 vojakov.