Úvod Z DOMOVA Prezidentka naťahuje čas: k Istanbulskému dohovoru si dá urobiť právnu analýzu

Prezidentka naťahuje čas: k Istanbulskému dohovoru si dá urobiť právnu analýzu

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si dá urobiť v súvislosti s Istanbulským dohovorom právnu analýzu z hľadiska procesných krokov a toho, čo ako hlava štátu môže v tejto veci urobiť. Reagovala tak výzvu predstaviteľov SNS, ktorí ju žiadajú, aby oznámila Rade Európy, že SR nebude tento dohovor ratifikovať.

„Mám na stole uznesenie vlády, ktorým ma žiada prijať k tomu stanovisko. Treba však povedať, že štandardný postup je taký, že Národná rada SR by mala vyjadriť buď súhlas, alebo nesúhlas s týmto dohovorom. To sa nestalo. Výsledkom toho je, že nie sme nijakým spôsobom viazaní týmto dohovorom,“ uviedla Čaputová.

Prezidentka sa preto rozhodla urobiť právnu analýzu a následne bude podľa svojich slov informovať verejnosť. Na základe návrhu vlády ju premiér Peter Pellegrini informoval o oznámení, ktorým Slovensko vyjadruje európskym orgánom záujem neratifikovať Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor).

Predstavitelia SNS Čaputovú preto vyzvali, aby v tejto veci konala. Parlament prijal 29. marca a 28. novembra 2019 uznesenia, ktorými Národná rada (NR) SR vyjadrila nesúhlas s tým, aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení Európskej únie viazaná Istanbulským dohovorom a aby Európska únia pristúpila k uvedenému dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.

Vláda svojím stredajším (15. 1.) uznesením uložila takisto všetkým členom kabinetu povinnosť postupovať v rámci možností voči inštitúciám Európskej únie a Rady Európy v súlade s uznesením NR SR.