Úvod Z DOMOVA Prezidentka nerešpektovala výzvu Smeru-SD a podpísala novelu Trestného zákona týkajúcu sa kyberšikany

Prezidentka nerešpektovala výzvu Smeru-SD a podpísala novelu Trestného zákona týkajúcu sa kyberšikany

Prezidentka SR Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona. Do Trestného zákona má pribudnúť nový trestný čin nebezpečného elektronického obťažovania. Pokrývať má najnebezpečnejšie prípady kybernetickej šikany. Novela bude účinná od 1. júla.

Do legislatívy sa doplní výslovné uvedenie novonavrhovanej skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania s cieľom rozšírenia pojmu blízkej osoby tak, aby sa týmto pojmom rozumel aj bývalý manžel, bývalý druh či rodič spoločného dieťaťa.

Tri roky odňatia slobody môžu podľa novej legislatívy hroziť tomu, kto cez elektronickú komunikačnú službu či počítačovú sieť alebo systém druhú osobu úmyselne dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jej mene alebo spôsobuje iné podobné dlhodobé obťažovanie.

Trest môže hroziť v prípade, že páchateľ neoprávnene zverejní alebo sprístupní inej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam prejavu osobnej povahy, ktorý získal so súhlasom danej osoby, pričom tento záznam môže ohroziť jej vážnosť alebo jej privodiť inú vážnu ujmu na právach.

Ak trestný čin páchateľ urobí z osobitného motívu alebo ho spácha na chránenej osobe, hroziť mu môže jeden až štyri roky za mrežami. Ak ním spôsobí značnú škodu, alebo s úmyslom získať značný prospech, alebo bol za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený, hrozí mu trest dva až šesť rokov za mrežami.

Prezidentka nerešpektovala výzvu opozičného Smeru-SD, aby novelu nepodpísala, prípadne sa s ňou obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR. Smer-SD nevylúčil, že sa v prípade účinnosti zákona obráti na ÚS sám. Zákon je podľa strany napísaný vágne a môže byť zneužitý na potláčanie na slobody slova.

Podľa podpredsedu strany Erika Kaliňáka sa po vstúpení zákona do platnosti môže akákoľvek expresívnejšia politická kritika chápať ako trestný čin. Podľa dôvodovej správy sa totiž ako online šikana chápu aj urážky a nadávky v komentároch, v diskusiách pod fotografiami, videami alebo príspevkami či zverejnenie trápnych, intímnych alebo upravených fotografií alebo videí.

Foto: archív

Za kyberšikanu sa môže označovať aj vytváranie skupín na sociálnych sieťach mierených proti obeti, „nakrúcanie a zverejňovanie zosmiešňujúcich, urážlivých videí a fotografií bez vedomia a súhlasu obete“.

Kaliňák upozornil, že ak občan bude napríklad v komentároch expresívnejšie kritizovať túto vládu, môže na neho niekto podať trestné oznámenie za nebezpečné obťažovanie. Dodal, že pri chránenej osobe sa sadzba za tento trestný čin navyšuje. Chránenou osobou sú podľa neho aj verejní činitelia.

Smer-SD očakáva, že tento zákon podobne ako v prípade ohovárania zaťaží políciu. Kaliňák sa tiež obáva, že zákon bude aplikovaný selektívne v tom, že ľudia môžu byť perzekvovaní za svoj vlastný názor, ale len v prípade, že budú útočiť na vládnu koalíciu.

Do novely zákona schovala koalícia podľa Smeru-SD základné prejavy slobody slova a prejavu. „Môžeme sa rozprávať, aký to má vplyv na spoločnosť, ale musí byť zachovaná sloboda prejavu,“ vyhlásil Kaliňák o problematike kyberšikany. Smer-SD sa podľa neho nezastáva kyberšikany, vníma dobrý úmysel predkladateľov, no zákon je podľa nich zmätočný.