Úvod Z DOMOVA Prezidentka: Počas dlhodobej izolácie môže vzrásť domáce násilie

Prezidentka: Počas dlhodobej izolácie môže vzrásť domáce násilie

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Sprievodným javom dlhodobej izolácie býva aj nárast domáceho násilia, páchaného najčastejšie na ženách, deťoch a senioroch. Aj na Slovensku sa tento trend v súvislosti s epidémiou koronavírusu potvrdil. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stúpol počet volaní žien hľadajúcich pomoc až štvornásobne. Prezidentka je presvedčená, že obete domáceho násilia musia mať väčšiu dôveru, že po nahlásení prípadu budú dostatočne chránené.

„Ak zažívate násilie zo strany blízkeho človeka a ste v ohrození života alebo zdravia, môžete kontaktovať políciu na čísle 158. Urobte tak aj vtedy, ak máte podozrenie, že je v ohrození niekto vo vašom okolí,”cuviedla prezidentka.

„Ak sa potrebujete poradiť a získať informácie o tom, čo môžete v kritickej situácii robiť, kontaktujte bezplatnú národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800212212, ktorá funguje nonstop,“ informovala Čaputová. Kontakty na organizácie, ktoré poskytujú pomoc a ubytovanie obetiam násilia aj ich deťom, sú dostupné aj na webovej stránke zastavmenasilie.gov.sk.

Deti a mladí ľudia nájdu pomoc a podporu na nonstop Linke detskej dôvery 116 111, na Linke detskej istoty 0907401749 alebo v nonstop online poradni ipcko.sk/chatova-poradna. Viac informácií o ďalších možnostiach pomoci pre deti zažívajúce násilie sú dostupné aj na stránke detstvobeznasilia.gov.sk.