Úvod Z DOMOVA Prezidentka prijala demisiu Pellegriniho vlády

Prezidentka prijala demisiu Pellegriniho vlády

Foto: archív

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci z rúk premiéra Petra Pellegriniho demisiu doterajšej vlády. Prezidentka sa poďakovala končiacemu vládnemu kabinetu a premiérovi.

Ocenila, že v čase, keď Pellegrini viedol vládu, prišlo k viacerým pozitívnym zmenám. Vyzdvihla schopnosť kabinetu pohotovo reagovať na zdravotnú krízu súvisiacu so šírením nového koronavírusu na Slovensku.

Pellegrinimu sa poďakovala za spoluprácu. „Na záver sa vám chcem poďakovať za to, že sme ako ústavní činitelia mali korektné vzťahy, že som sa na vaše slovo mohla spoľahnúť a že sme vždy komunikovali otvorene a bez postranných úmyslov. Nepovažujem to za samozrejmosť a vážim si to,“ povedala.

Pellegrini skonštatoval, že bolo pre neho cťou byť súčasťou vlády a viesť ju v dobrých i ťažších časoch. Je rád, že odovzdáva novej vláde krajinu, ktorá je rešpektovaná v zahraničí, dosiahla úspechy, ale má pred sebou aj ďalšie výzvy.

„Každý deň sme pracovali, ako sme vedeli, aby sme pomohli zlepšiť život na Slovensku,“ poznamenal s tým, že želá všetko dobré novej vláde, Slovensku aj prezidentke. Hlave štátu poďakoval za dobré vzťahy.

„Chcem vám ako predseda vlády poďakovať za našu, síce krátku, ale konštruktívnu spoluprácu a takisto oceniť, že sa nám podarilo udržať na vysokej úrovni naše vzťahy dvoch najvyšších ústavných činiteľov,“ uzavrel Pellegrini.

Pellegriniho vládu tvorili strany Smer-SD, SNS a Most-Híd. Kabinet vystriedal tretiu vládu Roberta Fica, ktorá odstúpila po protestoch vyvolaných vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Po parlamentných voľbách 2016 vznikol pôvodne kabinet zložený zo štyroch strán, Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete. Po rozpade Siete si trojlístok rozdelil pozície po strane Radoslava Procházku a vládol až do vynútenej výmeny vlády za tú Pellegriniho.

Pellegriniho vládu tvorili v závere jej pôsobenia podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, podpredseda vlády a minister financií Ladislav Kamenický, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Ministrom zahraničných vecí bol Miroslav Lajčák, ministrom obrany Peter Gajdoš, ministerkou vnútra Denisa Saková, ministrom hospodárstva Peter Žiga, ministrom dopravy Árpád Érsek, ktorý bol poverený riadením ministerstva životného prostredia, ministrom spravodlivosti Gábor Gál, ministrom práce Ján Richter, ministerkou školstva Martina Lubyová a ministerkou kultúry Ľubica Laššáková. Pellegrini bol tiež poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Rozsvietený Prezidentský palác počas demisie Pellegriniho vlády. (Foto: Pavel Kapusta)