Úvod Z DOMOVA Prezidentka so šéfkou ŠÚKL spochybňovali bezpečnosť Sputnika V, ktorý už schválili desiatky...

Prezidentka so šéfkou ŠÚKL spochybňovali bezpečnosť Sputnika V, ktorý už schválili desiatky krajín

Prezidentka Zuzana Čaputová so šéfkou ŠÚKL Zuzanou Baťovou. (Foto: archív)

Použitie ruskej vakcíny Sputnik V nie je prejavom odvahy či dôkazom diplomatického úspechu. Je to skôr rezignácia na pravidlá, ktorými sa v medicínskych otázkach riadime, a ktoré garantujú najvyššie štandardy bezpečnosti pre ľudí.

Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s riaditeľkou Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzanou Baťovou. Otvorenou otázkou podľa nej ostáva, či krok nakúpenia Sputnika nezhoršil možnosti SR zapožičať si už registrované vakcíny od európskych partnerov.

„Týždne počúvame výzvy, aby sme s vakcínami nehrali geopolitické hry, a potom sme svedkami veľkolepého vítania, ktoré príchod vakcíny Sputnik V na Slovensko sprevádzalo,“ podotkla hlava štátu. Riešenie je podľa Čaputovej jednoduché, a to požiadať o registráciu vakcíny Európsku liekovú agentúru. ŠÚKL by tiež mala doručiť dokumentácie k vakcíne.

Riaditeľka ŠÚKL na stretnutí prezidentku doplnila, že očkovanie neregistrovanou a nepreverenou vakcínou Sputnik V považuje za veľmi rizikové. Ústavu doposiaľ nebola doručená výrobná dokumentácia nevyhnutná na oboznámenie sa s kvalitou a bezpečnosťou vakcíny.

K masívnemu použitiu ruskej vakcíny prezidentka vyzývať nebude. Dôvodom je, že neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť. „V prípade tejto vakcíny nejestvuje nijaká zodpovedná autorita, ktorá by jej bezpečnosť garantovala,“ tvrdí Čaputová.

Začiatkom februára bola v renomovanom britskom medicínskom časopise The Lancet zverejnená štúdia, podľa ktorej dosahuje ruská vakcína účinnosť 91,6 percenta, teda porovnateľnú s vakcínami od výrobcov Pfizer/BioNTech či Moderna.

Navyše, na rozdiel od iných vakcín proti ochoreniu COVID-19, pri Sputniku V zatiaľ neboli zaznamenané nežiaduce vedľajšie účinky spojené s očkovaním vrátane alergických reakcií a anafylaktického šoku.

Sputnik V bol doteraz zaregistrovaný v desiatkach krajín sveta. Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ako aj nemecká kancelárka Angela Merkelová oznámili, že v ich krajinách sa  bude očkovať aj ruskou vakcínou.

Premiér Igor Matovič 1. marca na košickom letisku oznámil nákup dvoch miliónov ruských vakcín Sputnik V. Zároveň bola dovezená prvá dodávka. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku.