Úvod Z DOMOVA Prezidentka: Účelové prispôsobovanie pravidiel je veľmi zlým signálom verejnosti

Prezidentka: Účelové prispôsobovanie pravidiel je veľmi zlým signálom verejnosti

Foto: archív

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorá umožní predlžovanie núdzového stavu. Plénum ju schválilo na mimoriadnej schôdzi. Zúčastnili sa na nej aj koaliční poslanci, ktorí mali pozitívny test na COVID-19.

Prezidentka reagovala aj na vyhlášku hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorou povolil účasť poslancov pozitívnych na ochorenie COVID-19 v parlamente. Účelové prispôsobovanie pravidiel je podľa nej veľmi zlým signálom verejnosti a zdravotníkom, ktorí v ťažkých podmienkach zápasia o životy pacientov s novým koronavírusom.

„V situácii, keď je nanajvýš dôležité dodržiavanie prísnych epidemiologických opatrení, by nemali byť pravidlá fungovania ústavných orgánov v rozpore s tým, čo sa vyžaduje od verejnosti,“ povedala Čaputová.

Podotkla, že online rokovanie a hlasovanie je dávno zavedeným štandardom na všetkých úrovniach samosprávy. Podľa prezidentky neexistovala ústavná prekážka, aby sa „tomuto štandardu doteraz neprispôsobila aj NR SR“.

Hlavný hygienik SR vydal vyhlášku, ktorou umožnil poslancom NR SR, ministrom či prezidentke prísť do práce aj v prípade, že sú pozitívni na ochorenie COVID-19. Vyhlášku kritizuje opozičná strana Smer-SD, ĽS Naše Slovensko aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.