Úvod Z DOMOVA Prezidentka vymenovala vládu Roberta Fica. Premiér: Nebudeme sa vyhýbať nijakým výzvam

Prezidentka vymenovala vládu Roberta Fica. Premiér: Nebudeme sa vyhýbať nijakým výzvam

Robert Fico a Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vo svojom sídle v Bratislave vládu Roberta Fica, noví ministri si následne prevzali svoje rezorty a zišli sa na prvom rokovaní kabinetu. Prezidentka po menovaní povedala, že by kabinet mal ukázať záujem zastupovať a reprezentovať všetkých občanov.

Hovorila o právach menšín, výkone spravodlivosti, ochrane demokracie, spoločenskom zmieri, potrebe spoločenskej súdržnosti. Uvítala postoj vlády k členstvu v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Hlava štátu pripomenula vláde výzvy ako vysoké ceny energií, zlepšenie alebo ozdravenie verejných financií pri zachovaní sociálnych štandardov, potrebu zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, úroveň školstva, zabezpečiť stabilitu financovania samospráv alebo napĺňanie míľnikov plánu obnovy.

Premiér Fico po vymenovaní vyhlásil, že jeho vláda bude konštruktívna, nebude sa vyhýbať nijakým výzvam a bude vykonávať suverénnu zahraničnú politiku. Želá si, aby sa na konci jeho vlády žilo na Slovensku lepšie a aby bola krajina pokojnejšia.

Za Smer-SSD: Robert Kaliňák (podpredseda vlády, ministerstvo obrany), Ladislav Kamenický (ministerstvo financií), Richard Takáč (ministerstvo pôdohospodárstva), Juraj Blanár (ministerstvo zahraničných vecí), Boris Susko (ministerstvo spravodlivosti) a Jozef Ráž mladší (ministerstvo dopravy).

Za Hlas-SD: Erik Tomáš (ministerstvo práce), Zuzana Dolinková (ministerstvo zdravotníctva), Richard Raši (ministerstvo investícií a informatizácie), Peter Kmec (vicepremiér pre plán obnovy), Denisa Saková (podpredsedníčka vlády, ministerstvo hospodárstva), Tomáš Drucker (ministerstvo školstva) a Matúš Šutaj Eštok (ministerstvo vnútra).

Za SNS: Tomáš Taraba (podpredseda vlády, ministerstvo životného prostredia) a Martina Šimkovičová (ministerstvo kultúry). SNS obsadí aj nové ministerstvo športu a cestovného ruchu, ktoré má vzniknúť od januára 2024.

Vláda následne na svojom prvom rokovaní riešila výmeny štátnych tajomníkov, generálnych tajomníkov služobných úradov. Zároveň odvolala splnomocnencov vlády pre národnostné menšiny aj rómske komunity.

Igor Choma a Denisa Žiláková budú štátnymi tajomníkmi na Ministerstve dopravy SR. Na post generálneho tajomníka služobného úradu rezortu dopravy nastúpi Juraj Lovásik. Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva financií SR vymenovali Radovana Majerského.

Foto: archív

Štátnym tajomníkom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude Branislav Ondruš. Generálnym tajomníkom služobného úradu bude Peter Kostolný. Na ministerstvo investícií a informatizácie vláda menovala ako štátneho tajomníka Michala Kaliňáka a generálneho tajomníka služobného úradu Jána Hrubého.

Štátnymi tajomníkmi Ministerstva hospodárstva SR budú Kamil Šaško a Vladimír Šimoňák. Zároveň vymenovala generálneho tajomníka služobného úradu na tomto ministerstve, a to Ondreja Varačku.

Ministerstva vnútra SR bude mať dvoch štátnych tajomníkov, a to Luciu Kurilovskú a Patrika Krauspeho. Igor Tkačivský bude zastávať post generálneho tajomníka služobného úradu rezortu. Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR vláda vymenovala Igora Melichera. Generálnym tajomníkom služobného úradu rezortu obrany sa stane Peter Krajčírovič.

Do funkcie štátnych tajomníkov Ministerstva spravodlivosti SR vláda vymenovala Milana Hodása a Pavla Gašpara. Generálnym tajomníkom služobného úradu MS bude Andrej Holák. Vláda tiež vymenovala Mareka Eštoka za štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Róbert Zsembera bude štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Štátnym tajomník pre oblasť športu sa stane Ján Krišanda. Vládny kabinet zároveň vymenoval generálneho tajomníka služobného úradu Miroslava Kočana.

Na Ministerstve kultúry SR bude ako štátnym tajomníkom Štefan Kuffa. Generálnym tajomníkom služobného úradu MK bude Tibor Bernaťák. Na Ministerstve životného prostredia SR budú ako štátni tajomníci pôsobiť Filip Kuffa a Jozef Smatana.

Na envirorezorte bude generálnym tajomníkom služobného úradu Marek Chovan. Na agrorezorte bude štátnym tajomníkom Vladimír Vnuk. Generálnou tajomníčkou služobného úradu na tomto ministerstve sa stane Kristína Vavríková.