Úvod Komentáre Prezidentský úrad ako „cestovka“ pre dcéry a ich kamarátov: Čaputová čelí kritike...

Prezidentský úrad ako „cestovka“ pre dcéry a ich kamarátov: Čaputová čelí kritike za návštevu USA

Foto: archív

Kým veľká časť takzvaných mienkotvorných denníkov chváli najmä prezidentkin šatník či účes, bežným ľuďom začínajú oficiálne návštevy hlavy štátu v zahraničí pripomínať súkromné výlety. Médiami starostlivo pestovaný kult osobnosti Zuzany Čaputovej má silnú protiváhu na sociálnych sieťach.

O jej pracovnej ceste na klimatický samit v New Yorku sa hovorí aj po dvoch mesiacoch. Bola totiž ubytovaná v luxusnom hoteli Lexington, v najdrahšom a najväčšom apartmáne Marilyn Monroe, v ktorom sa slávna herečka stretávala aj s prezidentom Kennedym. Jedna noc v ňom vyjde približne na 1 200 dolárov.

A 8 400 dolárov len za ubytovanie pre dve osoby je pomerne slušná suma. Najmä ak hovoríme o týždňovej návšteve, ktorej vyvrcholením bol vyše trojminútový prejav prezidentky v angličtine, ktorý na pôde OSN, mimochodom, čítala z papiera. Zuzanu Čaputovú po celý čas sprevádzala jej 18-ročná dcéra Lea.

Denník Pravda sa opýtal prezidentskej kancelárie, kto platil dcérin pobyt. „S účasťou dcéry pani prezidentky neboli spojené žiadne finančné náklady pre Slovenskú republiku. Bývala s pani prezidentkou a všetky náklady tam vzniknuté jej hradila pani prezidentka sama,“ uviedla Martina Goffová z tlačového oddelenia hlavy štátu, ktorá odmietla tvrdenie, že išlo o výlet za štátne peniaze.

Pred pracovnou cestou Čaputovej v septembri si Pravda pýtala od jej hovorcu zoznam cestujúcich. Do redakcie totiž prišla informácia, že v prezidentkinom sprievode sú obe jej dcéry aj s kamarátmi, ktorých prezidentská kancelária odmietla identifikovať. Hovorca prezidentskej kancelárie Martin Strižinec vtedy odpovedal, že menný zoznam z bezpečnostných dôvodov poskytnúť nemôže.

Podľa zdroja blízkeho diplomacii neštátnický program ako napríklad návštevu nákupného centra mala prezidentka doplniť o stretnutie s predsedom Valného zhromaždenia OSN Tijjanim Muhammadom-Bandem či zahraničnými Slovákmi až na naliehanie našich diplomatov.

Denník Pravda sa po Čaputovej návrate opäť pokúšal získať zoznam cestujúcich, ktorí leteli do USA vládnym špeciálom. Cez infozákon si ho redakcia periodika vyžiadala od ministerstva vnútra. To otázku postúpilo kancelárii prezidentky, oficiálnu odpoveď vraj doteraz nedostali.

Zuzana Čaputová sa ani pred svojím zvolením netajila tým, že svojho predchodcu Andreja Kisku si mimoriadne váži. V úrade si ponechala veľkú časť „jeho“ ľudí a viackrát vyhlásila, že by rada nadviazala na odkaz bývalého prezidenta.

Dúfame, že tým odkazom prezidentka Čaputová nemyslela daňové a pozemkové podvody, prinajlepšom štvordňový pracovný týždeň či „súkromný tryskáč“ z vládneho špeciálu. Ovracané sedačky sa totiž dajú vyčistiť, ale povesť má Slovensko vo svete len jednu…