Jarné upratovanie už nemusí byť postrach, ktorý vám každý rok zaberie množstvo voľného času. Dá sa zvládnuť efektívne, a pritom rýchlo. Chce to len dobrú organizáciu, šikovných rodinných pomocníkov a, samozrejme, vhodné čistiace príslušenstvo.

Špina padá zhora nadol, preto nemá zmysel začínať veľké upratovanie umývaním podláh. Najprv skontrolujte kúty a vymeťte pavučiny. Cez zimu sa ich v dome určite zopár objavilo a ak nie ste milovníčka rozprávok o zakliatych kráľovstvách, tak vás asi pavučiny v rohoch miestností tešiť nebudú.

Nezabudnite umyť luster. Usádzajú sa na ňom drobné čiastočky prachu, ktoré sa navyše sálaním tepla zo žiaroviek alebo žiariviek aj „pripekajú“, čo nám neprospieva.

Presvetlite si obydlie a pustite dnu slnko cez čisté okná bez šmúh, mušiek a iných nečistôt. Po zime si zaslúžia trocha starostlivosti. Pretrite okenné rámy aj parapety od prachu a špiny a prejdite na sklenené výplne.

Záclony vložte do práčky poskladané a nastavte program na 30 stupňov. Bubon neprepĺňajte, záclona by mala mať pri prevaľovaní priestor, aby sa špina dostala zo všetkých medzier. Po vypratí ich hneď zaveste na okno a nechajte vyschnúť.

Prach sa na nábytku usádza po celý rok. Postupne sa tak kopí najmä na vrchoch skríň. Poutierajte vlhkou handrou všetky police a skrine, najlepšie aj zvnútra. Pozornosť venujte aj obrazovke televízora a displejom, ktoré prach priťahujú vplyvom statickej elektriny.

Oprášte radiátory a škáry zanesené prachom vyčistite kefkou. Ak zvyknete na nich sušiť bielizeň, venujte im pri upratovaní viac pozornosti. Pri rebrovaných radiátoroch pomôže kefa na fľaše, ktorej drôtené držadlo sa dá ohýbať podľa potreby.

V kobercoch sa ukladá obrovské množstvo prachu, ktorý úplne neodstránite ani častým vysávaním. Menšie koberce preto zrolujte a vyprášte vonku. Pri veľkých kobercoch by bol tento proces príliš prácny, preto radšej zvoľte tepovanie.