Úvod ZO ZAHRANIČIA Pri kostole v Nice útočil ozbrojenec, jednej z obetí odsekol hlavu

Pri kostole v Nice útočil ozbrojenec, jednej z obetí odsekol hlavu

Foto: archív

Až tri obete hlásia po brutálnom útoku nožom pri kostole v juhofrancúzskom meste Nice. Útočník jednej žene odsekol hlavu, „prakticky ju oddelil od tela“, píše britská stanica BBC. Jednou z obetí je aj správca tohto kostola. Útočník oboch ľudí zabil vo vnútri baziliky.

Treťou obeťou je takisto žena, ktorú útočník niekoľkokrát nožom bodol. Podarilo sa jej utiecť a skryť sa v neďalekom bare, zraneniam však neskôr podľahla. Útočníka po čine podľa starostu mesta Nice Christiana Estrosiho zadržali.

Starosta novinárom povedal, že podľa všetkého ide o „teroristický útok v srdci baziliky Notre-Dame“, pričom spomenul aj „islamofašizmus“. Podozrivý podľa jeho slov opakoval „Allahu Akbar“ (Boh je veľký). Podľa agentúry AFP ide o 21-ročného Tunisana, ktorý pricestoval do Európy len pred niekoľkými týždňami.

Minister vnútra Gérald Darmanin vyzval ľudí, aby sa vyhli centru Nice. Zároveň zvolal krízové stretnutie na ministerstve v Paríži. Incident sa stal v čase, keď vo Francúzsku platí vysoká výstraha pred teroristickými útokmi a panuje napätie pre zverejnenie karikatúr proroka Mohameda a dva ďalšie nedávne útoky.