Úvod ZO ZAHRANIČIA Pri pobreží Rumunska sa prevrhla loď s vyše 14-tisíc ovcami

Pri pobreží Rumunska sa prevrhla loď s vyše 14-tisíc ovcami

Foto: archív

Nákladná loď prepravujúca 14.600 kusov oviec sa prevrátila v Čiernom mori pri pobreží Rumunska. Plavidlo smerovalo do saudskoarabskej Džiddy a k nehode prišlo krátko po tom, ako vyplávalo z rumunského prístavu Midia, informovala tlačová agentúra AFP.

Príčina incidentu nebola bezprostredne známa. Záchranárom sa podarilo dostať do bezpečia celú posádku skladajúcu sa z 20 Sýrčanov a jedného Libanonca, ako aj 32 oviec. „Záchranná operácia pokračuje, dúfame, že zvieratá vo vnútri lode sú stále nažive,“ uviedla hovorkyňa záchranárskych služieb.

Záchranári s podporou armády, polície a potápačov sa usilovali dostať loď – plaviacu sa pod vlajkou štátu Palau – späť do pôvodnej polohy a odtiahnuť ju do prístavu. Rumunsko, ktoré vstúpilo do Európskej únie v roku 2007, je tretím najväčším chovateľom oviec tohto bloku – po Británii a Španielsku – a ich popredným vývozcom.

Aktivisti označujú plavidlá na prepravu hospodárskych zvierat ako „lode smrti“, tvrdiac, že počas letných mesiacov ovce na ich palube hynú od horúčavy. Z prístavu Midia ročne vypláva približne 100 takýchto transportov.

Dnes už bývalý eurokomisár potravinovú bezpečnosť Vytenis Andriukaitis v júli vzniesol požiadavku, aby Rumunsko zastavilo prepravu 70.000 kusov oviec do oblasti Perzského zálivu a nariadil Európskej komisii, aby preskúmala postupy rumunských vývozcov hospodárskych zvierat.