Úvod Tipy & rady Pri rybej kosti v hrdle pomôže chlieb či zemiak

Pri rybej kosti v hrdle pomôže chlieb či zemiak

Foto: archív

Zapichnutú rybiu kosť v hrdle riešia lekári po celý rok, najčastejšie však počas vianočných sviatkov. Podľa ich slov zvyknú ľudia vyhľadať lekára nielen priamo po štedrej večeri, ale napríklad aj na nasledujúci deň. Nehoda s rybou kosťou sa pritom prihodí nielen mladým ľuďom, ale aj seniorom. Starší ľudia mávajú zníženú citlivosť najmä pre umelý chrup.

Riziko možno výrazne znížiť dôkladným prežúvaním mäsa. Zapichnutá kosť býva väčšinou v hornej časti, ťažšie prípady, ak je kosť nižšie v hrtane, musia lekári riešiť endoskopicky. V niektorých prípadoch si možno pomôcť aj bez návštevy lekára, napríklad zjedením suchého chleba alebo vareného zemiaka. Potraviny kostičku obalia, a tá sa odplaví do žalúdka, kde ju rozložia žalúdočné kyseliny.

Horšie je, ak kosť uviazne v dýchacích cestách a spôsobuje bodavú bolesť. Lekári odporúčajú v takom prípade zachovať pokoj, dýchať nosom a vyhľadať odbornú pomoc – lekára ORL alebo pohotovosť. Predovšetkým neprepadajte panike, kosť v krku podľa záchranárov život neohrozuje.