Úvod Z DOMOVA Pri testovaní vakcíny od Pfizeru zomrelo šesť ľudí, podľa Ministerstva zdravotníctva SR...

Pri testovaní vakcíny od Pfizeru zomrelo šesť ľudí, podľa Ministerstva zdravotníctva SR to nesúvisí s očkovaním

Foto: archív

V médiách i na sociálnych sieťach sa objavili informácie, že pri testovaní vakcíny od koncernu Pfizer zomrelo šesť ľudí. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR však ich smrť nesúvisí s očkovaním ani s predmetnou vakcínou. Rezort to uviedol na sociálnej sieti.

„Pred pár dňami sa objavila správa, že pri testovaní vakcíny od Pfizeru zomrelo šesť ľudí, pričom štyria boli v skupine, ktorá dostala placebo a dvaja dostali vakcínu. Táto správa nie je hoax, je pravdivá, napriek tomu vytvára klamlivý obraz, keď je podaná bez potrebného kontextu a súvislostí,“ uviedlo ministerstvo.

V statuse vysvetľuje, že z dvoch ľudí, ktorí dostali vakcínu, zomrel jeden na zastavenie srdca a druhý na artériosklerózu. “Nijaké z týchto úmrtí nesúvisí s testovaním vakcíny. Úmrtia z týchto príčin sa vyskytujú v bežnej populácii,” citovalo slovenské ministerstvo stanovisko americkej Správy liekov a potravín (FDA).

Ministerstvo ďalej tvrdí, že keď sa informácia o týchto úmrtiach podáva bez jasného vysvetlenia, vytvára sa tým falošný obraz o rizikách vakcíny. FDA vyhodnotila vakcínu spoločnosti Pfizer-BioNTech ako bezpečnú a účinnú, s distribúciou v USA začali pred pár dňami.