Úvod Z DOMOVA Pri výbuchu plynu v Prešove zahynulo päť ľudí, paneláku hrozí zrútenie

Pri výbuchu plynu v Prešove zahynulo päť ľudí, paneláku hrozí zrútenie

Foto: archív

Bytovým domom na Mukačevskej ulici v Prešove otriasol výbuch. „Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke pred 12:15 h,“ informovali hasiči na sociálnej sieti. K výbuchu malo prísť medzi 9. a 12. poschodím a zasiahol približne štyri až päť poschodí na jednej strane bytovky, ktorej hrozí kolaps. Hasiči uviedli, že na mieste je päť obetí, celkovo bolo z bytovky evakuovaných 34 osôb a ošetrených bolo 39 obyvateľov bytového domu.

„Cítili sme plyn, musela som pootvárať všetky okná. Začali sme to riešiť. So susedom sme volali domovému dôverníkovi. Nebol doma, ale povedal, že zistí, čo sa deje. Išla som dole k robotníkom, povedala som im, že sa niečo deje, lebo je cítiť plyn. Povedali mi, že to majú pod kontrolou.

Vrátila som sa preto do bytu a išla som spať, lebo som po nočnej. Hovorila som si, že to hádam nebuchne. Sadla som si na gauč a buchlo to,“ uviedla Silvia Hrebeňárová, ktorá bývala na 10. poschodí. „Oproti suseda volala o pomoc a ja som jej nevedela pomôcť. Mne hasiči pomohli cez okno,“ dodala s tým, že po ňu prišla kamarátka a bývať pôjde k mame.

Niektorí ľudia zostali po výbuchu uväznení na streche, ale hasičom sa ich pomocou výškovej techniky podarilo evakuovať. „Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Posledné tri poschodia sú úplne vyhorené, pričom prišlo k úplnému otvoreniu strechy.

Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia,“ informovali hasiči o 15:10 h o zásahu.

O polhodinu neskôr uviedli, že presúvajú výškovú techniku na druhú stranu budovy pre efektívnejšiu hasiacu činnosť. „Z dôvodu, že statici označili najvrchnejšie tri poschodia za nestabilné, vnútorné priestory museli opustiť všetci zasahujúci hasiči a hasiace práce pokračujú z vonkajších priestorov,“ napísali o 15:40 h na sociálnej sieti.

Na mieste je v pohotovosti aj tím MUSAR na vyhľadávanie osôb zo závalov. Hasiči celú bytovku po 8. poschodie prehľadali a nenašli nijaké ďalšie osoby. „Pripravuje sa tiež prehľadávanie okolitých bytových domov, ktoré mohla zasiahnuť tlaková vlna a momentálne sú bez prívodu elektriny a plynu,“ informovali hasiči pred pol piatou podvečer.

Ako dodali, budú zabezpečovať aj prevoz pre približne 10 osôb na interné oddelenie, ktorých lieky a iné zdravotnícke pomôcky zostali v poškodenom objekte a nie je možné sa k nim dostať.

Reportáž o výbuchu plynu v Prešove v televízii TA3:

Pri udalosti zasahujú hasiči z hasičských staníc v Prešove, Sabinove, Košiciach, Levoči, Bardejove, Lipanoch, Hanušovciach nad Topľou, zo Záchranných brigád HaZZ v Žiline a v Humennom a dobrovoľní hasiči z obcí Abramovce, Kokošovce a Ľubotice.

V prešovskej Fakultnej nemocnici J. A. Reimana ošetrili niekoľko pacientov. Ako pre webnoviny.sk uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, dvaja pacienti sú hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie s poraneniami hrudníka, hlavy a členka. Nikto nie je v ohrození života.

Dieťa s matkou sú hospitalizovaní na oddelení pediatrie. Rovnako nie sú v ohrození života. “Pre pacientov, ktorým bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť a ich zdravotný stav nie je život ohrozujúci a ktorí prišli o strechu nad hlavou. sme pripravili zhromaždisko v priestoroch Dentálnej hygieny na 1. poschodí,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Sú prítomní nemocniční psychológovia a naši zdravotnícki pracovníci, ktorí sú pripravení pomôcť. Títo pacienti čakajú na transport a následne ich umiestnia v priestoroch Slovenského Červeného kríža. V košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura zatiaľ pacientov z prešovského výbuchu nemajú, informovala hovorkyňa nemocnice Ivana Vaněková.

Primátorka Prešova Andrea Turčanová vyhlásila na území mesta Prešov mimoriadnu situáciu od 12:35 h. „Je to možno za posledné polstoročie najväčšia tragédia, ktorá mesto postihla,“ uviedla na mieste udalosti.

„V prvom rade sa snažíme evakuovať ľudí, ktorí sú ešte stále v tejto bytovke a poškodených okolitých bytovkách. Zhromažďujú sa na Základnej škole DSA Mukačevská a na ZŠ Prostějovská, kde bude aj zberné centrum. Zabezpečujeme pre nich poradenskú službu. V akcii sú pripravení hasiči a záchranári.

Foto: archív

Zabezpečili sme aj náhradné ubytovanie v okolitých internátoch a voľných kapacitách miestnych penziónov,“ dodala primátorka. Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom. Číslo transparentného účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229. Variabilný symbol: 6122019.

Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadrili ministri, politici aj arcibiskup. Prezidentka Zuzana Čaputová verí, že všetci, ktorí potrebujú, dostanú adekvátnu pomoc. Napísala to na sociálnej sieti. „Veľmi ma zarmútila správa o tragédii v Prešove.

V myšlienkach som so všetkými, ktorí sa teraz budú musieť vyrovnať s jej následkami a stratou najbližších,“ reagovala prezidentka. Zároveň poďakovala hasičom a ďalším záchranným zložkám za úsilie, ktoré venujú zraneným a tomu, aby predišli ohrozeniu ďalších životov, zdravia aj majetku ľudí.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko sa modlí za všetkých, ktorých výbuch postihol a poprosil ministra obrany Petra Gajdoša o pomoc. Gréckokatolícky prešovský arcibiskup Ján Babjak vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým a pri príležitosti fatimskej soboty, bude sláviť 7. decembra svätú liturgiu za všetky obete nešťastia.

Agentúru SITA o tom informovalo Informačné stredisko Prešovskej archieparchie. „Pretože sa vraciam zo zahraničia do Prešova, so všetkými, ktorých sa táto udalosť dotkla, som zjednotený v modlitbách a na miesto nešťastia som vyslal kňazov z miestnej farnosti, aby boli všetkým k dispozícii“, reagoval na tragédiu.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Ján Richter vyjadril rodinám obetí nešťastia úprimnú sústrasť a zriadil v Prešove Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár bol v čase nehody v Prešove. „Celé mesto je na nohách, všetky záchranné zložky sú na mieste. Chcem vyjadriť veľkú spolupatričnosť všetkým rodinám z tohto bytového domu,“ uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti a vyzval celý národ na zomknutie sa.

Bývalý prezident a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska vyjadril úprimnú sústrasť a požiadal vládu, aby v maximálnej miere pomohla všetkým, ktorých výbuch akokoľvek zasiahol.

Foto: archív